Як контролювати покрівельні роботи

Як контролювати покрівельні роботи

У цій статті ми зібрали своєрідні «точки контролю». Це ті моменти, на які замовнику обов’язково потрібно звернути увагу при контролі виконання покрівельних робіт.

Ми виходимо з того, що при монтажі покрівлі є особливо важливі ділянки робіт, помилки в яких можуть істотно скоротити термін служби всього даху.

І якщо у Вас немає досвіду прийняття покрівельних робіт – наведена інформація буде Вам корисною.

(Особливості Вашого даху можуть внести свої корективи в деякі рекомендації.)

 

Контроль при проектуванні

 1. Не заощаджуйте на проекті. Робіть повний проект даху з прорахунком конструктиву. Ці витрати не співмірні як з ціною покрівельних робіт, так і з вартістю можливих втрат у разі роботи без проекту.
 2. Ухил даху, робіть більше 14 градусів – так зменшується навантаження від атмосферних опадів.
 3. Вентиляція покрівлі – найважливіша система. Приділяйте підвищену увагу її проектуванню.
 4. Вільне сходження води і снігу. Зверніть увагу на те, куди виходять вентиляційні стояки і димоходи. Щоб зменшити перешкоджання сходу опадів з покрівлі – не розміщуйте їх впоперек схилу і в розжолобках (місце стикування двох скатів, жолоб).
 5. Водовідведення покрівлі. Заздалегідь детально продумайте його. Не ускладнюйте дах парапетами, визначитеся з розміщенням труб водостоків.
maliy-uklon-krovlyventilyatsiya-krovlydimohod-v-endove
малий ухил покрівлі варіанти вентиляції вентканал в розжолобка

Купити фальцеву покрівлю в Києвї  та замовити монтаж: +38 066 428 68 14  


 

Контроль при облаштуванні кроквяної системи

 1. Ретельно приймайте доставлений пиломатеріал. Перевіряйте відповідність перерізів, відсутність гниття, залишків слідів кори на торцях (обзел).
 2. Не допускайте великої відстані між кроквами. Це призводить до провисання. Для кожної покрівельної конструкції ця відстань розраховується індивідуально. Можна відштовхуватися від оптимального значення такої відстані – близько 600 мм
 3. Площина крокв повинна бути рівна. Вони не повинні йти «хвилею». Це буде причиною нерівного покрівельного покриття. Перевірити можна шляхом натягування нитки від одного кута схилу до іншого.
 4. Мауерлат повинен бути міцно закріплений. Це масивний брус, укладений по периметру зовнішньої стіни. Він прив’язує дах до стін будинку, розподіляючи на них навантаження. Кращий варіант кріплення – анкерними болтами до залізобетонному поясу жорсткості.
 5. Думайте про товщину утеплювача відразу. Ширина дошки для крокв (кроквяна нога) повинна бути не менше ніж товщина шару утеплювача (мінвати), щоб він не стирчав з-за крокв. Товщина шару мінеральної вати для мансардного поверху – мінімум 200 мм, а краще 250 мм. Відповідно дошка для крокв потрібна мінімум 200х50мм.
 6. Обробіть антисептиком. Це запобігає появі грибка і жучків.
 7. Бажано обробити вогнезахистом. Підвищується опір вогню.
 8. Перемістіть крокви з місць, в яких будуть димоходи або вентканали. Мінімальна відстань від димоходу до дерев’яної конструкції -380 мм.
obzolmauerlat-kreplenieminvata-v-stropilah
обзелкріплення мауерлата мінвата в кроквах

 

Контроль при монтажі гідроізоляції

Гідроізоляція (як правило, це підпокрівельні плівки) – розташовується поверх крокв. Функція – додатковий захист від можливого попадання опадів під покрівлю та захист утеплювача від конденсату, який утворюється на внутрішній поверхні покрівельного покриття.

 1. Не залишайте шар гідроізоляції під відкритим небом більше терміну зазначеного в інструкції до матеріалу (може бути від 10 днів до 12 місяців). Сонячне світло поступово погіршує захисні характеристики плівки.
 2. Стікання конденсату з плівки повинно бути організовано в ринву, але не в матеріал, яким підшиті звиси.
 3. Потрібен розрив плівки в покрівельному конику. В цій ділянці не можна укладати внапуск. Повинен бути забезпечений вихід повітря через гребінь для вентиляції.
 4. Плівка повинна провисати. Приблизно на 2 см. Це для того, щоб конденсат, який випадає на неї, не стикався з деревом контррейки, яка монтується поверх гідроізоляції.
 5. Плівка не повинна торкатися утеплювача. Там де плівка торкнеться мінвати, можуть виникати протікання через капілярний ефект. Це актуально також і для супердифузійної мембрани (яку за документами можна укладати прямо  на утеплювач), оскільки для неї провис теж бажаний. Це тому, що фактичні умови укладання можуть відрізнятися від лабораторних: мембрана може отримати подряпини, утворитися потертості, залишитися сміття.
kondensat-v-zhelobvent-zazor-v-konkeprovisanie_gidroizolyacii
Конденсат в жолоб Розрив плівки в конику Провис гідроізоляції

 

Контроль при монтажі пароізоляції

Пароізоляція (як правило, це мембранна плівка) монтується з внутрішньої (нижньої) сторони утеплювача на крокви. Її завдання – перешкоджати попаданню вологи (парів) з приміщення в утеплювач. Від вологи в утеплювачі значно погіршуються його характеристики.

 1. Не переплутати сторони. Зазвичай монтується гладкою стороною до утеплювача. Треба завжди уточнювати в інструкції виробника.
 2. Монтується без провисання. Інакше ускладнюється проклейка у місцях нахлестів.
 3. Нахлест проклеюється. Для цього використовується двостороння з’єднувальна стрічка.
 4. Всі стики і примикання повинні бути герметично з’єднані. Виконується спеціальним скотчем шириною 100 мм. Якщо поверхня шорстка – клеями з поліуретанових або акрилових сумішей.
 5. Необхідний повітряний прошарок. Між пароізоляцією і панелями внутрішньої обробки необхідно залишити зазор. Для цього пароізоляцію кріплять брусками лат, а вже на бруски – внутрішню обшивку. Це необхідно для виведення конденсату, який може накопичуватися на пароізоляції з внутрішньої сторони.
parobarer
Проклеювання стиків

 

Контроль при утепленні

 1. Матеріал – тільки мінеральна вата. Головний недолік пінопласту його горючість, що для покрівлі критично.
 2. Товщина мінімум 200 мм. А краще – 250мм. З 01.07.2013, при розрахунку за оновленим ДБН, необхідна товщина мінеральної вати для утеплення покрівлі виходить 220мм.
 3. Уникайте зазорів між утеплювачем. Бажано робити перев’язку.

 

Контроль при монтажі металочерепиці

 1. Акуратно розвантажувати. Через недбале ставлення до розвантаження та подачі матеріалу при покрівельних роботах утворюються подряпини, вм’ятини.
 2. Контррейки – обов’язкові. Вони створюють вентиляційний зазор між мембраною гідробар’єра і металочерепицею.
 3. Не різати металочерепицю «болгаркою». Полімерне і цинкове покриття металочерепиці вигоряє з-за нагріву від кола та іскор. Це призводить до корозії металу в місцях порізу. Можуть використовуватися ножиці по металу (ручні, електричні висічні або шліцьові).
 4. Не ходити по металочерепиці в жорсткому  взутті. З-за цього утворюються подряпини.
 5. Не наступати на листи в місцях, де немає обрешітки. Це призводить до деформації листів, появи вм’ятин.
 6. Не економити на саморізах – оптимально 8 шт. на кв. м. і тільки оцинковані з шайбою з EPDM-гуми. Довжина саморізів – 28мм. Неоцинковані саморізи поржавіють. Звичайні гумові шайби через кілька років висохнуть, потріскаються, і зможуть пропускати вологу.
 7. Кріпити саморізами в нижню частину хвилі. Якщо кріпити у верхню частину – гучність збільшується із-за недостатньо міцного примикання металочерепиці до лат.
rezat-metallocherepitsuSamorez-metalocherepicakreplenie-metallocherepicy
Інструменти для різання Саморізи оцинков. з EPDM Схема кріплення металочерепиці

 

Контроль при монтажі бітумної черепиці (м’якої покрівлі)

 1. Підкладковий килим обов’язковий для даху з кутом нахилу менше 22 градусів, а також: під розжолобкоми, карнизами, торцями, кониками, у примиканнях до димоходів і вентканалів.
 2. Контррейки – обов’язкові. Між гідробарєром і з плитою OSB має бути вентиляційний простір.
 3. Настил повинен бути абсолютно рівним. OSB плити повинні бути укладені без опуклостей, щілин і не повинні «грати» по відношенню один до одної. Інакше це може призвести до виштовхування цвяхів кріплення, які потім знизу пошкодять пластини черепиці.
 4. Не перегинати упаковку гонтів через коник. Це може призвести до перелому пластин або поділу їх шарів, особливо в холодну погоду. Упаковки повинні лежати на плоскій поверхні даху.
 5. Не економте на кріпленні. При покрівельних роботах необхідно використовувати як мінімум стільки цвяхів, скільки зазначено виробником.
 6. Особливу увагу – на облаштування примикань. Це найпроблемніші ділянки будь-якої покрівлі.
 7. Не монтуйте при температурі нижче +5. Самоклеюча частина буде погано клеїтися. Черепиця на морозі стає крихкою.
montazh-bitumnoy-cherepitsykreplenir-bitumnoygvozdi-bitumnaya-cherepitsa
Пиріг бітумної покрівлі Способи кріплення Цвяхи для бітумної черепиці

 

Контроль при монтажі керамічної черепиці

 1. Контррейки – обов’язкові. Вентиляційний зазор між черепицею і підпокрівельною гідроізоляцією – необхідний.
 2. Крок обрешітки – не повинен перевищувати розмір, рекомендований виробником. Повинен бути витриманий в єдиному розмірі по всій покрівлі. Перевірити це можна подивившись на покрівлю по діагоналі. Черепиця повинна утворювати по діагоналі рівні лінії. До початку монтажу-крок обрешітки перевіряється на землі шляхом розкладки вертикально і горизонтально двох рядів черепиці.
 3. Не робити вузький розжолобок – звіряти з рекомендаціями виробника. Якщо при стику двох скатів жолоб вийти занадто вузьким, то буде швидко засмічуватися, перешкоджаючи сходу води (засмічується листям, тому це актуально при наявності поруч дерев).
 4. Не різати черепицю на даху. Сміття залишиться там.
 5. Підпираючий брусок, встановлювати під снігозатримувачними  черепицями.
diagonal-cherepitsypodpirayushiy-brusmusor-v-endove
Діагональні лінії Брусок підпираєВузька ендова

 

Контролль при підшивці покрівлі

 1. Не підшивати суцільним матеріалом. Бажано використовувати матеріал з перфорацією. Це дозволить уникнути можливого утворення криги над фронтовими вильотами.
perforirovanaya-podshivaobshivka-karnizovpodshiva-perforirovanaya

 

 

 

Автор: Андрій Марченко