Як побудувати Будинок. 370 Порад від 168 Забудовників. Книга онлайн

Як побудувати Будинок. 370 Порад від 168 Забудовників. Книга онлайн

370 порад від 168 забудовників

У мережі є дуже багато цінних порад про те як побудувати будинок від людей, які вже завершили будівництво (мається на увазі приватний будинок).

Проте, як правило, ці поради розосереджені по величезним темам форумів. Цінна інформація забудовників там перемішана з величезними обсягами спорів продавців про те, чий товар краще. Тому, щоб до неї докопатися доводиться пропускати через себе купу… “менш цінної інформації”.

Для того щоб спростити передачу досвіду від бувалих забудовників до нових, ми зібрали, відредагували і структурували за розділами такі поради.

Поради представлені у вигляді роздумів про те, які б помилки знову не допустив забудовник, якби будував новий будинок і про те, які вдалі рішення він повторив би знову.

Що потрібно розуміти

 • представлені рекомендації не є остаточною істиною. Це просто суб’єктивні точки зору людей на виниклі у них незручності або, навпаки, на вдалі рішення;
 • у всіх забудовників різні ситуації і індивідуальні переваги. Тому приміряйте чужий досвід на себе і робіть власні висновки;
 • на деякі питання представлені протилежні точки зору, що не виключає їх цінності.

 

Найважливіший порада

В будівництві завжди актуальний один пункт: думати, думати і ще раз думати. Ну, а все продумати неможливо. Висновок: дуже непогано при закінченні будівництва не фіксуватися на тому, що не додумали, а радіти життю…

 

Зміст книги:

 1. Вибір земельної ділянки
 2. До початку будівництва
 3. Взаємодія з підрядниками
 4. Проектування
 5. Архітектурні рішення
 6. Дизайнерські ідеї
 7. Фундамент
 8. Стіни
 9. Перекриття
 10. Покрівля
 11. Фасади
 12. Балкони
 13. Сходи
 14. Покриття підлог
 15. Обробка стель
 16. Оздоблення стін
 17. Вікна
 18. Двері
 19. Печі і каміни
 20. Електрика, Освітлення
 21. Опалення
 22. Тепла підлога
 23. Сантехніка
 24. Свердловина
 25. Каналізація
 26. Вентиляція і кондиціювання
 27. Сигналізація, відеоспостереження
 28. Паркан, Двір
 29. Ворота
 30. Гараж
 31. Сад
 32. Лазні, сауни
 33. Меблі
 34. Автори

Як побудувати будинок: вибір земельної ділянки

По віддаленості

 1. Не купив би ділянку в 50 км від міста – все-таки далеко… Краще пошукати хоч і маленьку, але ближче.

По рельєфу

 1. Не купував би ділянку з перепадом, на схилі пагорба. На підпірні стінки і іншу нісенітницю купу грошей витрачаєш. Планування ділянки перетворюється у повний морок.
 2. Не будував би на схилі. Вже пізно, звичайно – купив ділянку і вліз у будівництво. Але, якщо б знав, у що мені обійдуться конструкторські рішення по фундаменту… то, мабуть, відмовився б на користь рівної ділянки.
 3. Дізналася б рівень грунтових вод перед покупкою ділянки.

Про наявність комунікацій

 1. При купівлі ділянки ніколи більше не слухав би ріелтора про те, що до світла і газу 10 метрів.
 2. Бажано купувати ділянку з наявними на неї комунікаціями – мені провести світло і газ обійшлося в дуже пристойну суму.
 3. Газифікація «…в наступному році…» обернулася газифікацією через 10 років.
 4. Не обирав би ділянку «просто в полі» – електрика, газ, вода, охорона – це все те, що довелося робити самому і за свої гроші. Ще попереду прибирання дороги взимку, вивіз сміття, лагодження неполадок. Приходжу до висновку, що ділянка в котеджному селищі знімає більшість озвучених проблем.
 5. Перевірила ВСІ документи на будинок: виявилося, що немає договору на електропостачання, і я 2 роки бігала з оформленням через дозволених 3,5 кВт.
 6. Крім світла і газу, перед покупкою уточнила б, на якій глибині залягає вода. У нас виявилося, що треба бурити свердловину мінімум на 95 м = 8 тис. у.о.
 7. Переконайтеся в адекватності під’їзних шляхів для міксера, довгомірів і їм подібних.

По сусідах

 1. Я б ніколи більше не став будуватися поруч з друзями або родичами.
 2. Я б перед купівлею будинку в селі сходила в сільраду і поговорила з дільничним, і це, крім того, щоб обійти усіх сусідів на квартал.
 3. Проблеми з сусідами можна віднести до будь-якого місця. Дача, котеджне містечко, квартира, село. Скрізь неадекватних вистачає. Немає гарантії, що ваш сусід в котеджному містечку не влаштує вам веселе життя. Коли читала поради щодо вибору квартири і не тільки, як-то дивував пункт «познайомтеся з сусідами, попитайте у мешканців думку про тих  хто проживають неподалік від вашого будинку». Завжди думала: ну що за маячня, а тепер думаю, що треба починати вибір квартири ділянки і т. д. зі знайомства з сусідами.
 4. Не відкладав би розбивку меж земельної ділянки …за кожен сантиметр війна і нерви.

Різне

 1. Не брали б ділянку з недобудованим фундаментом – додаткові витрати на його посилення/зміцнення/доведення до розуму, крім того, це суттєво обмежило вибір проекту для дому.
 2. А я б ніколи не стала купувати ділянку взимку або ранньою весною. Лише коли сніг зійде, і буде видно, все що він приховував.
 3. Не купила будинок, не поговоривши з сусідами про місцеві особливості: коли купили, виявилося що багато змій і ходиш по ділянці як по мінному полю.

Наші послуги:

фальцева покрівля

утеплення фасадів

 


Як побудувати будинок: До початку будівництва

Приймаючи рішення про будівництво

 1. Ніколи б не перебудовував старий, радянської споруди, будинок, а замовив би бульдозер, і побудував би новий – швидше і дешевше. Або як варіант – продав би старий, і купив би за ці гроші пусту ділянку!
 2. Не будуйте добротного красивого «палацу» серед нетрів, таке не продати потім, і милуватися навколишньою убогістю з другого поверху – не айс.
 3. Розраховуйте, що будете тільки самі жити в цьому будинку, а вашим дітям і тим більше онукам він не потрібен – у них своє життя.
 4. Не купував би будинок, який будувався на продаж.

Одна з ознак будинку на продаж:

 • з допомогою простого підрахунку кількості розеток в сумі по будинку можна хитрО вирахувати «будинок на продаж»: в кожній кімнаті по 1 розетці і це вже після чистової обробки;
 • це точно! Так як дороге задоволення поставити багато розеток (для себе ж не поставиш дешевку – великий ризик), а в будинку на продаж, навіщо ж підвищувати вартість будівництва!?

Щодо  освіти

 1. Сам не будівельник, але багато читаю, в тому числі форум, відразу бачу помилки будівельників і моменти розлучень мене.
 2. Вивчив би матчастину по кожному виду робіт.
 3. Не почну будівництво, не пропрацювавши чужі помилки.

По фінансуванню

 1. Одна з найголовніших порад – не розводьте довгобуд – якщо грошей немає, то будуйте економний каркасник 80 метрів на сім’ю з 4 чоловік, а не цегляний палац на 240 квадратів – треба жити, а не будувати! Накопичите грошей – збудуєте собі палац!
 2. Не починав би будівництво, не маючи в кишені 200-250% від початкової кошторису…
 3. По темі – я б дала пораду всім хто збирається будуватися – правда, вона звучала вже стопіццот раз – адекватно оцініть вартість опорядження й інженерії ще на етапі фундаменту. Тому що коробка, фундамент, покрівля – це дитячий лепет в порівнянні з бюджетом на внутрішні роботи та інженерію.

Планування ділянки

 1. Не починав би що-небудь до планування рельєфу грейдером і продумування водовідведення/дренажу, підпірних стінок і іже з ними.
 2. Виділив би кілька місць для будсміття, і ретельно б пильнував, щоб жодна зараза не кидала б сміття, де заманеться. Зараз, при підготовці газону, періодично в найнесподіваніших місцях виколупую биту цеглу, обрізки пластикових труб і т. д.
 3. Підготував б одне-два місця для щебеню і, мабуть, зробив би борти і дно, щоб щебінь не розсипався і не йшов у землю.
 4. Перед початком будь-яких робіт обгородили б всі цінні для нас дерева на ділянці!

 

Як побудувати будинок: взаємодія з підрядниками

Щодо пошуку

 1. Не наймав би робітників, не побачивши їх роботу, або не маючи рекомендацій від знайомих мені людей.
 2. Як знайти хороших будівельників? Бачите будинок симпатичний, який Вам сподобався – спитайте в господарів, хто будував. Поганих не порекомендують!
 3. Вибирав бригаду на сусідніх будинках, відразу видно, що і як роблять. При простоях, у мене йдуть на сусіднє будівництво і навпаки. І битовку не купував – теж економія.
 4. Не наймав би бригаду, яка вміє «робити все».
 5. Замовляти зробити великий обсяг робіт «під ключ» – тупо, дорого і нервово. Тільки малими обсягами – коробка «під ключ» дах «під ключ», штукатурка «під ключ» електрика «під ключ», і т. д. Тоді зведений до мінімуму відсоток розкрадання, зробив-отримав.
 6. Будь-яку будівельну роботу буду розбивати на не пов’язані один з одним етапи. Щоб було легше міняти «поганих» будівельників.
 7. Не найняв би покрівельників, які не вміють або не хочуть монтувати водостічну систему.

По організації відносин

 1. Що ми тепер не робимо – не замовляємо двері, вікна, будь-які роботи без підписання договору із зазначенням строків та штрафних санкцій. І після того, як роботи виконано – підписуємо акти виконаних робіт із зазначенням термінів гарантії. У своїй більшості контори, які так працювати не звикли, якщо не мають свого зразка, погоджуються на наш.
 2. Був би більш наполегливим при договорах з підрядниками – терміни, сума, штраф за прострочення. А то виходить, що залишаються від кожного хвости, а наступним переробляти їх влом.
 3. Потрібно намагатися прописати всі послуги та роботи заздалегідь – інакше потім виявляється: «а ось ця колона не врахована, і ось це не враховано» і дешеві роботи тільки на початкових етапах, а решта буде по максимуму.
 4. Зобов’язував би будівельників дотримуватися заздалегідь обумовленого і зафіксованого кошторису.
 5. Знайомлячись з конкретним виконавцем робіт, буду звіряти його ксерокопію паспорта з оригіналом (копію собі, паспорт повертаю господареві).
 6. Головне не договір, а умови оплати:

Договір, який пропонують виконавці – до ду.и. Бо витрачений час на суди і можливо, витягнута з цього компенсація навряд чи перекриє хоча б третину витрачених зусиль у фінансовому еквіваленті. … Нащо мені їх пів роботи, якщо я потім по місяцю шукав нових виконавців, закуповував заново матеріали, і платив більше, щоб умовити доробити?!?!?!

Але потім з тими, кого умовив, умови з ними були інші: оплачую в обсязі 100% без торгу з мого боку, тобто скільки називають, але приймаю і оплачую тільки готову комплектом роботу. У підсумку всі учасники (я і виконавець були задоволені), чого всім бажаю.

По довірі

 1. Не довіряв нікому – всі інженери, архітектор, майстри, робітники залишили багато своїх «слідів», деякі переробили, а з деякими доведеться жити далі.
 2. Треба відразу гасити, в самому зародку, в собі, таке почуття, як жалість. (Як же я їх вижену, вони такі голодні, нещасні… ну тут накосячили, там накосячили, поговорю з ними, поясню, вони виправляться).
 3. Я б побудувався на 2-3 місяці швидше, якщо б відразу розставався з виконробами, будівельниками чи постачальниками, які не приїжджають в призначений час і/або не привозять матеріали вчасно. При цьому телефон не відповідає – телефон «забули» вдома, «скінчилися гроші», теща в Америці «захворіла»- їздив ліки завозив, пробка від Житомира до Бортничів і т. п.
 4. Не буду довіряти будівельникам, не перевіривши фактів.

 

По контролю якості

 1. Не пошкодував грошей на хороший лазерний рівень в самому початку будівництва. Я до початку будівництва, скрегочучи зубами, купив такий лазерник, потім ні разу не пошкодував. І головне не те, що при наявності лазерника робочі шепотілися «так, цього не проведеш…», а те, що всі рівненько виходить. У ньому лише один мінус, на вулиці потрібно стріляти пізно ввечері, вдень променя не видно. Тепер у мене лазерник позичають знайомі, теж дуже задоволені.
 2. Перевіряв би на всіх етапах діагоналі кімнат, рівність і вертикальність стін.
 3. Я б ніколи не починав будувати будинок без залучення служби технагляду (якщо не шкода пару відсотків від загального кошторису). Вони економлять відсотків 15-20, плюс отримуєте будинок, який вам нормально служить. І не ламаєте голову над тим, як не допустити помилок.
 4. Ну, природно, більш прискіпливо треба вишукувати косяки.
 5. Не платив би повну суму за встановлення водостічної системи, поки не піде дощ, хоча б один, навіть якщо це буде через півроку.
 6. Ніколи не буду більше приймати роботу поспіхом, з коментарями «гідів» в особі будівельників. Зуби заговорять, переключать увагу на другорядні деталі і в результаті можна пропустити важливі косяки. По любому треба спочатку без будівельників, виконробів все ретельно оглянути, записати всі підозрілі моменти і вже потім розмовляти з будівельниками – нехай тоді показують і розповідають.
 7. З самого першого дня будівництва вів би докладний фотоархів. Після, в будь-який час можна подивитися, де у підлозі були прокладені труби, а в стінах дроти, так і робітникам при наявності фото з їх браком можна права качати.
 8. Особисто бути присутнім при вивантаженні міксерів у фундамент та перекриття (коли мені заливали цоколь, то запрошували мене подивитися на плівку, керамзит, арматуру, а на наступній ділянці (без замовника) – заливали міксер на пісок!
 9. Не брав би цемент не зваживши вибірково хоча б 3-5 мішків.
 10. Не викидав би чеки будівельного супермаркету відразу. Взагалі всі чеки поскладва би в одну коробку до запитання (а щоб не вигорали – робив би відразу їх ксерокопію)

По контролю витрат

 1. Завжди складати кошторис.
 2. Перебираючи чеки, надані виконробом, пам’ятав, що десь є ті, які: не мої, з іншого будівельного майданчика, фальшиві, виправлені, приписані…
 3. Закуповувати матеріали тільки самому.

 

По оплаті

 1. Всі ціни на роботи зафіксував би письмово.
 2. Завжди обумовлював вартість робіт до початку. Як тільки поведешся на фразу «за фактом» – рахунок зросте на одну, дві тисячі.
 3. Ніяких повних оплат, макс. 30-40% від вартості робіт (матеріали апріорі тільки сам). Повна оплата після виконання етапу. Мені «пощастило» – я встряв тільки на 7500у.е. (аванс на матеріали та роботу). Знайомих кинули на 45000у.е.
 4. Ніколи не дам грошей навіть за половину виконаної роботи незнайомим людям. Бо для мене, як замовника, у разі конфлікту недороблена робота гірше, ніж взагалі не розпочата. Не буду соромитися в цьому разі «трохи» недоплатити…
 5. Ніколи б не велася на вмовляння, мовляв «ми через два дні приїдемо і доробимо (переробимо)». Фігушки! Потім у будівельників купа відмовок і їм не до тебе. Залишала б частину грошей і віддавала ПІСЛЯ усунення всіх косяків.
 6. Не дам грошей будівельникам, не оформивши це розпискою. Тому що потім інколи  сам не можеш точно пригадати, скільки віддав і коли.

 

За порядком на ділянці

 1. Вчасно наводити порядок на будівництві, не допускати звалища сміття і засмічення території.
 2. Не дозволю розвантажувати бетон в 100 місцях на ділянці, після чого 3 роки, йде виколупування цих монолітних пломб, глибиною півметра, бо нічого там рости не буде. Не дозволю палити сміття в 100 місцях на ділянці. Доводиться повністю шар грунту змінювати, бо пропитане все хімічною прогорілою поганню.
 3. Змусив би кожну бригаду після себе прибирати. Не платив би робітникам, поки вони за собою не прибрали.
 4. Не забувайте зробити для будівельників, хоча б тимчасовий туалет.
 5. Заборонив би після появи вікон і початку обробки куріння в будинку.
 6. Не дозволяйте пити будівельникам, ще на березі попередивши про штрафи, реальні.
 7. Зараз би зробив так: з непотрібних дерев’яних піддонів зробив би кілька великих ящиків, куди б і звалювався все сміття. Потім і територія залишилася чистою і вивезти сміття було б простіше простого.
 8. Ніколи не забувайте про контроль техніки безпеки.

По роботі з родичами, друзями

 1. Не наймала б родичів на будівництво. Потім виходить попиту жодного та багато нервів і зроблено погано.
 2. Більше ніколи не візьму в якості підрядника доброго знайомого. Знаєте, на х… нема кого послати іноді.
 3. Не згоден. Ось у мене зовсім навпаки – будують знайомі будівельники. Ціни – середні (що вище, а що-нижче). Але задоволений повністю – так як.:

а) передоплати не просять;

б) дають слушні поради, на чому можна заощадити;

в) матеріали не крадуть.

Як побудувати будинок: Проектування

 1. Не починав би будівництво без повного проекту.
 2. Все-таки основа – грамотний проект. Повний проект, з усіма інженерними комунікаціями, їх вводами в будинок, нішами під них (для щитків, колекторів), проходками під стінами, між поверхами і т. п. Але це розумієш пізно. Маючи при будівництві першого будинку непоганий проект на загальнобудівні роботи (з конструктивом, детальними промальовуваннями вузлів, повним проектом даху тощо), все ж не став би при повторному будівництві починати без проекту з проробленими розділами електрики, ОВК, сходами, рівнями підлог з урахуванням теплої підлоги і розкладки кабелів.
 3. Не починав би заливку фундаменту без проекту по сантехніці (я замовив тільки конструктив), думав, інженерку буду замовляти безпосередньо у виконавців. Де закладати гільзи? На якій висоті? Якого діаметру? В результаті заклали як зуміли але, думаю, без перфоратора при прокладці каналізації буде не обійтися.
 4. При проектуванні більш детально розставляв би меблі і т. п. Кухня виявилася не  достатньою, щоб поставити стіл і зробити острівець посередині, а все можна було б зробити за рахунок розтяжки будинку на 1 м (усього). Збирався ставити більярд, а стіни в кімнаті вузькі. Коротше, не економив на проектуванні – у порівнянні з усіма іншими витратами – це копійки.
 5. Перевіряйте. Якщо ви не сильні в кресленнях і конструктиві, знайдіть ще одного авторитетного, але незацікавленого конструктора, який подивиться ваш проект. У нашому випадку в фундаменті виявилося рівно в 4 рази більше арматури, ніж це необхідно. І багато-багато ще всяких сюрпризів.

Як побудувати будинок: Архітектурні рішення

Загальні

 1. Чим простіше планування будинку, тим простіше і дешевше його будувати і помилок менше буде.
 2. Перший поверх планувала би перетікаючий відкритий простір холу-кухні-їдальні-вітальні. Абсолютно неповторне відчуття простору.
 3. Не будував би повний другий поверх з бетонним перекриттям, робив би мансарду.

По площі будинку

 1. Вирішуючи як побудувати будинок, площу б проектував на 180-225 кв. м.
 2. Розраховував би для себе розміри кімнат і будинку тільки виходячи з реального життя своєї сім’ї. Тобто, якщо сім’я з 4 чоловік живе в 2-3 кімнатній квартирі 50-70 кв. м., але цього вже замало, то будинок в 120-150 кв. м. – більш ніж достатньо. А коли 240 кв. м., то вже трохи забагато і замість господаря будинку стаєш його обслугою.

 

Орієнтація по сторонах світу

 1. Кімнати, в яких проводиться 80% часу, не розміщував би на сонячній стороні.
 2. Північна і східна сторона влітку найкомфортніші. У південні і південно-західні кімнати майже не заходили, там жарко.
 3. Більшість вікон не на південь, а на захід і схід. 4 досить жарких літа, а кондиціонери не знадобилися.

Висота стель

 1. Зробив би стелі в чистоті на 1-му поверсі вище – не 2,90, а хоча б 3,20. А в цоколі, який дуже мені подобається – не 2,55, а 2,80.
 2. Ні в якому разі не повторив би помилки низьких стель в 2,70 м – 3м як мінімум.

Вхідна група

 1. Обов’язково відразу врахував, що потрібні вхідні тамбури (холи будь-якого який влаштовує вас особисто розміру) на всі двері, що виходять з дому.
 2. І ще – передпокій (тамбур) повинний бути опалювальний і великий. У знайомих «холодна» – використовується тільки влітку, взимку всі роздягаються в будинку. Ще, щоб місце вистачало для коляски/сумки і т. п.
 3. Основний вхід зробив би «втопленим» в коробку, на загальному фундаменті. Ганок завжди в будь-який час року сухий, взимку сніг швидко тане від тепла фундаменту. Немає необхідності в підігріві.
 4. Кілька вхідних дверей. Чорновий вхід в ідеалі в котельню, у підсобне приміщення, щоб не тягати брудні або габаритні вантажі, інструменти через парадний вхід і передпокій. Як варіант – вхід через гараж (якщо він є в проекті).
 5. Так само обов’язково зробив би вихід на терасу з вітальні або кухні.

Цокольний поверх

 1. Не будував би повний цоколь, а зробив би фундамент-плиту з частково збудованим підвалом;
 2. З приводу цокольного поверху, більярдну, бібліотеку, кінозал там краще не розміщувати. Ну не комфортно сидіти 2 години в підвалі, це на мізки давить і дихати там важко, т. к. стіни бетонні і ніяка вентиляція не допоможе. Для технічних приміщень, згодна, непогано котельня, комора, пральня, але як показує практика, всі мої знайомі мучаться з підвалами – постійно щось десь підтікає… І знову ж таки питання фінансів – підвал це не зайва площа за невеликі гроші, а це неповноцінна площа за ваші повноцінні гроші.
 3. Не рекомендую робити цокольний поверх – гроші в землю.
 4. Зробив би в монолітному цоколі невеликий льох, в котельній.
 5. У наступному підвалі обов’язково зроблю приямок, в який можна буде опустити насос і викачати воду.

Сходи

 1. Плануйте нормальні сходи, якщо не вмієте, то залишайте під них близько 6 м. кв., потім простіше шафку/комору зайву прилаштувати ніж «задом» спускатися все життя.

Кухня

 1. Робив би кухню 25 кв. м.
 2. Обов’язково зробити на кухні комору 3-4 м2. А в коморі полиці, полички і, чим більше – тим краще. Тоді меблі на кухні можна робити більш дизайнерські і не переживати, що щось не поміститися. Консервація, овочі, побутова хімія, відро зі шваброю, кухонний комбайн, пароварка та інша мобільна техніка зберігається там – ніби й поруч у двох кроках, а нічого не захаращує на кухні. Під рукою тільки те, що потрібно практично кожен день.

Санвузли

 1. На кожному поверсі санвузол обов’язково. Після нічного падіння на правильних сходах тверезої дружини рекомендую всім.
 2. Душова в господарській спальні – категорична рекомендація.
 3. Передбачила б на першому поверсі повноцінний санвузол з ванною або душем, досить великий.

Гардеробна

 1. Подумала б про необхідність гардеробної ще на етапі вибору проекту. Просто НЕ ПОДУМАЛА, тепер треба ліпити, куди влізе…
 2. Якщо будинок одноповерховий, то гардернбну на першому поверсі, або І на першому. Реально набридає ходити щоразу на другий поверх переодягатися.
 3. Даремно зробили маленьку гардеробну, щоб більше місця залишилося в кімнаті. Ці півметра – метр кімнату не врятують, а коли гардеробна заб’ється битком – іншу не побудуєш.
 4. Прямо біля входу зробила б велику гардеробну кімнату, а не шафу-купе, дуже не вистачає її взимку біля входу. Жінки зрозуміють, коли під ці чобітки краще одягнути іншу шубку, а вона у гардеробній – не у двері… Доводиться бігти за нею.
 5. Тобто, гардеробну: Робити. На першому поверсі. Біля входу. Досить велику.

Житлову кімнату на 1-й поверх

 1. Заплануйте хоча б одну невелику спальню на першому поверсі.
 2. На першому поверсі обов’язково б планувала невелику житлову кімнату або кабінет. Ой, як треба! Хоч 10 метрів!
 3. Я кляну себе, що не зробив зайвої кімнати крім залу та кухні на першому поверсі. На другому кімнат купа, але всій родині лінь ходити вгору і вниз. Всі роздягаються внизу, і прасувати речі любимо під телек внизу, так що постійний бардак. Вирішив переробити гараж в кімнату. Взагалі гараж всередині будинку зайва трата місця.

Підсобні приміщення

 1. Продумайте де зберігати швабру віник пилосос і в зібраному вигляді.
 2. В домі Обов’язково передбачив кілька (3-4) маленьких комор. Зараз 2, не враховуючи гараж :)), реально не вистачає.
 3. Зробив би відразу окреме приміщення для пральні/сушарки.
 4. Обов’язково повторю рішення з білизною – в стіні діра за принципом каміна – димоходу і так з кожного поверху (ванної або гардеробної) скидається білизна прямо в пральню кімнату. Не потрібно нічого тягати. «Білизняна шахта» називається. Роблять шахту з металу або пластикових труб, головне щоб усередині ніяких шурупів не було.
 5. Технічний умивальник в технічному приміщенні, ближче до чорнового входу. Дуже актуальна тема для приватного будинку.

 

Як побудувати будинок: Дизайнерські ідеї

 1. Якщо вже ми про дизайнерів, то я б ні за що більше дизайн приміщень не замовляла. За фактом зробили все не так, як намальовано :)). А стеля, коли зібрали, дуже тиснула, тому частину довелося розібрати. А на картинці нас все влаштовувало. Просто потім, коли бачиш шпалери, камені, лінолеум, фарбування і форми диванів, світильників, починаєш розуміти, що вибирати треба з наявності, а не шукати таке, як на картинці. Або прикіпаєш душею до якогось кольору шпалер. І починаєш танцювати від нього, а не від дизайнерської ідеї.
 2. Не наймав би дизайнерів інтер’єру (дорого і часто безглуздо).
 3. Ніяких підвісних стель з 10 тисячами лампочок.
 4. Краще робити ванну в теплих тонах. Вперше живу в такій зараз – здається, що температура всередині вище градусів на 5-6.
 5. В кожній кімнаті необхідна вбудована шафа для одягу, незважаючи на загальний гардероб у передпокої і гардеробну кімнату у спальні господарів.
 6. Не робив би декоративні ніші в стінах з гіпсокартону. Всякий непотріб і пил на них збирається (не тільки у мене), постійно треба прибирати.

 

Як побудувати будинок: Фундамент

 1. Не забути закласти та якісно загерметизувати азбест-цементні труби (гільзи) для входу води і виходу каналізації при заливці стрічкового фундаменту. Пробити потім бетонну стрічку фундаменту (40-40см довжиною і 11 см діаметром під каналізацію), при якісному бетоні, перфоратором майже нереально – потрібен мега інструмент, гігантське свердло і нелюдське завзяття. Надіти на відрізки труби кілька міцних целофанових пакетів, всередину щільно забити ганчірок, все це закріпити як слід, щоб при заливанні не зрушило і точно позначити виходи, причому не олівчиком на папірці, який через рік 100% не знайти, а зробити ґрунтовні зарубки на бетоні або ще де. І глибину теж зафіксувати. Ледь не з’їхав з глузду, поки ці гільзи розшукав, тільки за допомогою лому знайшов – торці зцементувались і не було видно, простукуванням теж ніякого специфічного звуку не було.
 2. Не робив би блочний фундамент, краще моноліт.

 

Як побудувати будинок: Стіни

 1. Не економила б на облицювальній цеглі.
 2. Не купував би лицьову цеглу заздалегідь – простояла у піддонах зиму і тепер, половину цегли доводиться відмивати (не завжди виходить).
 3. Контролював би кладку, штукатурка дорога.
 4. Всім, хто збирається будувати зруб із зимового лісу порада  – не затягувати до кінця зими, а то вийде як побудований будинок у мене – з зимового лісу, весняного і літнього. В ідеалі в кінці осені підписати договір, з тим, щоб у грудні почали потихеньку рубати і до весни закінчили.

 

Як побудувати будинок: Перекриття

 1. Замовляючи бетон, обов’язково попереджайте постачальника про те, що зразок бетону буде зданий на дослідження. Це трохи дисциплінує.
 2. Рівняв би поверхню плити, яка залівається «в дзеркало» – потім менше мороки.
 3. Не використовував би дерев’яне перекриття – стеля хитається, ноги по голові тупотять, фарба облітає. Краще плити або моноліт.
 4. В перекритті передбачити виведення пластикових труб з електричного ящика (або блоку управління будинку) у підвал і горище будинку. Тут будуть закладені кабелі, коли це стане у потребі і нічого не потрібно буде руйнувати або різати.

Як побудувати будинок: Покрівля

 1. Не робив би складний дах – тільки простий великий на два схили, який би був і основною покрівлею, і навісом над терасою і балконами, і навісом над машиною. Складна – значить менш надійна за рахунок більшої кількості зчленувань площин. І складна = дорога.
 2. Орієнтував би частину даху з більшою площею по сторонах світу – до півдня  кут даху робити на скільки можна менш гострий, площа не менше сумарної площі приміщень (рано чи пізно захочеться сонячної електроенергії).
 3. Не давав би робочим готувати дах під покрівлю, а дав би цю роботу покрівельникам. Довелося переробляти.
 4. Мансардні вікна б робив відразу разом з дахом, а не поступово. Також весь пиріг даху робив би відразу.
 5. Водостічну систему встановлювати відразу після монтажу покрівлі.
 6. Ніколи б більше не послухав, що 100 мм мінвати для утеплення покрівлі достатньо. Життя показує, що потрібно 200, а може і 300 мм. Ніколи не буду економити на утеплення даху. У мене термобудинок з мансардним другим поверхом. Бітумна черепиця. Коли на вулиці 30-35 і цілий день сонце, то на мансардному поверсі спекотно (26-28).
 7. Не залишав би підшивку даху на потім. Тому що взимку видуло  утеплювач! Тепер, щоб підшити, потрібні риштування, так як будинок 2 повних поверхи. Планував підшивати після фасадних робіт, але фасад відкладається ще на рік.
 8. Не робив би підшивку даху пластиком для внутрішніх робіт (взяв би спеціальний вініловий сайдинг для підшивки покрівлі або профнастил).
 9. Не робіть звиси покрівлі менші 400-500мм.
 10. Як і раніше, робив би виліт покрівлі близько 1м. Ніякої спеки влітку, а взимку сонечко завжди у вікнах.
 11. Якщо хоч хто-небудь, коли-небудь і де-небудь буде говорити вам, що даху з кутом 26 і навіть 18 градусів не потрібні або не обов’язкові снігозатримувачі, НЕ ВІРТЕ!!!
 12. Я ніколи б не робив прибудову в тому місці, де сходить сніг з даху. В цьому році побило всі перекриття з полікарбонату. Сніг зривався з висоти 3х метрів. А також не встановлював супутникову антену – впав сніг погнув саму тарілку, збив налаштування, і розбив кригою одну головку.
 13. Я всіх «двоповерхово/мансардних» замовників вмовляю, зробіть в даху люк біля труби заздалегідь, дах/трубу треба буде обслуговувати.
 14. Не робив би дах з полімер-піщано черепиці: вона, дійсно, розсипається через 5-6 років.

Як побудувати будинок: Фасади

 1. Стіни будинку зовні оштукатурені баранчиком і пофарбовані світлою фарбою. Короїд, особливо горизонтальний, багато бруду в собі накопичує в поглибленнях, сам бачив. У мене таких проблем немає… Від світлої фарби будинок не нагрівається і менше вигоряє.
 2. Що б я зробив: на фасаді будинку дуже не вистачає гачків, поличок, кріплення, підставок і т. д. під вазони з квітами. Зараз ходимо колами і не знаємо, куди повісити/поставити вазони. Дуже подобаються підвісні вазони. Треба було одразу робити закладні під декоративні гачки і планувати як побудувати будинок.
 3. Робіть вимощення коротшим по вертикалі звисів покрівлі.

 

Як побудувати будинок: Балкони

 1. Не робіть відкритих балконів, дуже багато у мене чужих прикладів як він не потрібен, як він тече і як важко потім обслуговувати/ремонтувати або переробляти.
 2. Балкон має сенс тільки у випадку дуже невеликих ділянок та при наявності гарного вигляду (на кораблики, наприклад). А так він абсолютно не потрібен – влітку все одно до землі-зелені тягне, взимку – тільки сніг розчищати.
 3. Балкон у будинку не потрібен. Навіть при хорошому вигляді ми на нього виходимо тільки потрусити білизну))).
 4. Не робіть балкони, як мінімум, без розуміння, як ви їх будете гідроізолювати і робити температурний розрив з будинком.
 5. Коли балкон утворюється з-за приміщення знизу – це одне, але спеціально виносним його робити – марнотратство в 90% випадків.
 6. Абсолютно непотрібним, навіть шкідливим виявився балкон. Навіщо, коли можна відразу вийти в сад? Краще альтанку або терасу хорошу зробити і лавочку на землі.

 

Як побудувати будинок: Сходи

 1. Я б, перед тим як приймати проект у архітектора поцікавився, чи достатньо місця він відвів для сходів, щоб ті були зручними для експлуатації, включаючи перенесення меблів (з кутом від 30 до 40 градусів, з співвідношенням в ступенях висота 15 / ширина 30, двохмаршові…).
 2. Ніколи не буду будувати будинок з внутрішніми сходами без дверей хоча б з одного з їх кінців. Щоб все тепло і аромати з нижніх поверхів не йшли на верхні.
 3. Якщо б раптом знову будував будинок у кілька поверхів, знову зробив би широкі зручні сходи. Навіщо? щоб їх не ненавидіти. Сходове освітлення обов’язково знову б зробив по включенню через датчик руху – набагато зручніше як виявилось, ніж прохідний вимикач. Головне щоб дозволяв огляд, а це – повертаємося до питання про зручні і широкі сходи.
 4. Зробив би знову сходи на металевому каркасі з обшивкою дубом – ніде не ворухнеться і не заскрипить .

 

Покриття підлог

Щодо плитці на підлозі

ТАК плитці як такій

 1. У нас весь перший поверх під плиткою. І спальня. Як я міркувала: приватний будинок, пил, пісок, тварини все це до хати заносять. Жодного разу не пошкодувала що плитка на підлозі! Прибирати легко і швидко! Напевно, тільки в журналах підлога в будинку ідеально чиста в будь-яку пору року! Проживає всього дві людини! Плюс дві маленькі собачки. Плюс одна середня собачка! Плюс кіт! Кожен день совок сміття вимітаю! Благо плитка сіра Борнео на підлозі лежить і на ній нічого не помітно. І «теплі підлоги».

НІ однотонної плітці (особливо білій  і чорній)

 1. Не стала б робити у ванній світлу однотонну підлогу – кожну смітинку видно, хоч раз в годину мий. А мої темні волосся на ній… просто жах!!!
 2. Про світлу фугу на підлозі вже стільки написано!!! Але мабуть мені мало було… Спочатку було дуже красиво, а зараз затирка плямами, не відмивається – вид жах. З часом ВСІ шви на підлозі стають одного кольору – сірого.
 3. Не став би робити темну підлогу і класти темну плитку (особливо на підлозі у ванній). Видно не те, що будь-який бруд – кожна пилинка та крапля, особливо з пральної машинки.
 4. При вході темна плитка – бруд дуже видно в будь-який час року.

 

Ні шорсткій плитці

 1. У нас на кухні плитка іспанська, дуже красива, але один мінус, дуже глибокі фаски, там всякий бруд швидко накопичується і погано вимивається. Треба було вибирати абсолютно рівну, але не глянсову і, щоб майже фаски не було. У нас так в коридорі. Дуже зручно! У коридорі плитка сіро-зелена, в розводах. Це здОрово! На ній бруду не видно взагалі, завжди як нова. І, що гладенька теж класно – бруд ніде не застряє. Доглядати за нею зручно, протер і все.
 2. Я ще шкодую, що на підлогу у вітальні і кухні поклали плитку шорстку, тобто там дірочки по поверхні. Мити неможливо! Ганчірка рветься, а вимивати бруд як важко! Так, щоб протер і вільний, такого не буває, треба терти, повзати.

 

Ні глянсовій плитці

 1. Не використав би на підлозі в кухні підлогову глянсову плитку (виглядає ефектно, але якщо щось пролилося… дуже слизько).
 2. Я б не робила в санвузлі на першому поверсі темну глянсову плитку, діти весь день руки миють, водні боїща влаштовують, і доводиться два рази в день зі шваброю наввипередки бігати, інакше враження, що скрізь прибирання зробили, а про ванну забули, причому кілька разів поспіль забули. У мене навіть швабра у ванній чергова завелася, тепер зрозуміло навіщо ніша біля вент каналу – для швабри. ))))
 3. Ніколи не клав би глянсову плитку на підлогу – слизька і дуже мазка (особливо темна).

 

По паркету

 1. Не накривав б паркет плівкою. Тільки картоном!!! після приклеювання шпалер та укладання плитки на сходах – набрав вологу і частково розбухнув в парнику.

 

Обробка стель

 1. Не робили б штукатурку стелі, краще гіпсокартон. Штукатурка виявилася дорожче, і більш крива.
 2. Більше б використовував натяжних стель (просто, практично, швидко).
 3. Чесно кажучи, до останнього сумнівався, чи варто робити натяжні стелі. Тепер впевнений – не варто було робити гіпсокартон ВЗАГАЛІ ніде в будинку!!! Вид просто бомбовий.
 4. Натяжні стелі робили змушено (всі дроти тягнули по стелі), щоб не руйнувати і зважилися на натяжні. Там, де площа невелика або між коробами з гіпсокартону – ще нічого виглядає. Але в кімнаті від 17 м2 – при сильному протязі або вітрі стеля то втягується, то колишеться, а оскільки вона глянсова і в ній все відображається, то створюється відчуття, що ти на кораблі і навколо качка.

 

Оздоблення стін

 1. Ніяких “мокрих” робіт всередині будинку восени і взимку! Боротьба з вологістю, конденсатом, цвіллю, грибком буде програна… Тільки тоді, коли тепло, навіть жарко на вулиці потрібно виконувати таку роботу, щоб провітрювати можна скільки потрібно і з нагріванням приміщення не морочитися.
 2. Ніколи не буду клеїти в дитячу «пухнасті» шпалери, які можна відірвати – в процесі засинання. Діти весь час там колупають пальчиком – обдерли вже все біля ліжка.
 3. Хотіла фарбовані стіни. Але в побуті для мене вони виявилися непрактичними. Особливо в області вимикачів – відбитки пальчиків.
 4. Я не маю особливого захоплення по відношенню до ідеально рівних стін, тому ніколи не ратую за їх вирівнювання гіпсокартоном. Але, якщо ви збираєтеся робити вбудовані шафи або комоди на замовлення, рівняти стінки треба!
 5. Гола декоративність (типу листкової гіпсокартонової убогості, яку ліплять наші дизайнери скрізь) не тільки не потрібна, але й потім стає як би пам’ятником власної дурості…

Вікна

 1. Не робив би арочних вікон, їх 16 штук, подорожчання вікон в два рази і внутрішня обробка ще в два.
 2. На вікнах зробити ставні. Влітку прохолода, взимку у вечірньо-нічний час – збереження тепла.
 3. Не робив би низькі підвіконня: а) вибір радіаторів сильно обмежений і дорогий; б) маленькі дитинчата радісно туди влазять.
 4. Вікна більше і вище – майже від стелі – світло краще розсіюється.
 5. Я б в нашому кліматі (Харків) не захоплювався склінням, і не вірив у казки про енергозберігаюче скло. А тому, що не фіг порушувати норму на скління. Сказано – площа вікон 10-15% від площі приміщення, так і будувати треба.
 6. Біля енергозберігаючого вікна влітку стояти в спеку неприємно – в кімнаті, де звичайні склопакети – вікна кімнатної температури. Енергозберігаючі вікна – теплі – іноді дуже теплі – іноді гарячі.)) Взимку в сонячну погоду і восени і навесні, коли опалення працює – це класно – у нас велика кімната там два вікна 2х2,5 в кімнаті дуже тепло і затишно. Іноді надмірно, але в холодні дні можна просто провітрити, а от що робити влітку? А ще восени тріснув склопакет в дверях – вранці була супер сонячна погода. На вулиці вже було прохолодно. Коли внутрішнє скло луснуло – воно було просто гаряче. Пакет поміняли по гарантії.
 7. Поставив би великі двокамерні склопакети – багато сонця і тепла.
 8. Потурбуйтеся, щоб віконні відкоси проектувалися не прямі, а трохи розходилися – більше буде світла.
 9. Не дала би себе вмовити на гіпсокартонні відкоси.
 10. Дуже добре стежте, щоб зробили відкоси, щоб там все ретельно запінили, а зовні замазали як слід, щоб жодної дірки не було!!! Я не догледів, так тепер з-під підвіконня дме!
 11. Не стала б ламінувати пластикові вікна. Покриття нетривке, подряпати легко і ці подряпини і потертості – білі на темному – дуже помітні. Тепер головняк, як їх приховати і, що буде далі. Адже толком-то і не експлуатувалися вікна.
 12. Поставив би знову ламіновані вікна – багато раз радували око.
 13. Не зробив би на другому поверсі глухі вікна. Їх потрібно мити 2-3 рази в рік.
 14. Вдома 2 мансардних вікна. За шість років ні чого з ними не зробилося, не течуть, якогось особливого холоду від них не відчувається, так само як і від звичайних. Зате світла дають більше. Запланував ще поставити над сходовою кліткою, як будуть піастри. Потрібно не забути правильно зробити нижній і верхній відкоси – паралельно стіні і підлозі.
 15. Якщо б будували знову, то знову зробила вікно у ванній. Не потрібна вентиляція, прохолода зранку – навіть у хаті не завжди вийдеш ранком на двір, а тут свіже повітря. Я б собі і в туалеті невелике вікно зробила б.)))
 16. Вікна краще з функцією мікропровітрювання і безпечними щеколдами для дітей і тварин.
 17. При установці вікон мені порекомендували в деяких вікнах поставити клімат-контроль – повітря в спальні автоматично оновлюється на свіже, без відкривання вікон і в санвузлі вікно не плаче. Перша зима – політ нормальний. Тепер думаю, що потрібно було більше вікон цим клапаном обладнати – тоді б більшості вікон москітні сітки б не знадобилися.
 18. Не дозволив би установників вікон відривати захисну плівку з підвіконь біля вікон, відкоси яких будуть ще штукатуриться. У віконників підірвати плівку по краю вважається верхом сервісу. Потім впав гіпс неможливо вичистити до моменту остаточного видалення плівки. Було б набагато простіше, якщо б цю плівку не чіпали. Впала штукатурка – шпателем підчепив і знову чисто. Плівка в кінці елементарно підрізується шпалерним ножем і знімається.
 19. Це якщо штукатурка відкосів йде відразу за установкою підвіконь. Бо у нас з одного підвіконня плівку не зняли відразу, то через рік її вже практично нереально зняти.
 20. Знову поставлю гранітні підвіконня замість пластикових. Якщо брати на фірмах, які постачають гранітні заготовки для пам’ятників, ціна виходить практично та ж, а підвіконня – вічне, практичне і, як на мене, набагато красивіше.
 21. Не можливо не погодитися. Багате, красиве, вічне і т. д… Хотів собі ставити, поки випадково не побачив у знайомих на кожному підвіконні ковдри, подушки і т. д. (взимку). Кажуть, тягне холодом як з відкритою морозилки. Не знаю, може якось неправильно встановлені, але собі поставив верзалит/ пластик.
 22. Робив би підвіконня з штучного каменю, а не звичайні пластикові.
 23. Коли в будинку вже є вікна – ніколи б не дозволив працювати болгаркою поблизу вікон. Поки скло було покрито пилом – видно не було. Коли стали мити вікна з’ясувалося, що деякі склопакети “вбиті” абразивом. Три довелося змінити, і найприкріше, що компенсацію взяти не з кого. Висновок: поставили вікна – зовні і всередині заклеїли поліетиленом. Не потрібно буде витрачати час на миття вікон і гроші на нові склопакети.

 

Двері

 1. Не робіть проходи вужче 1 м.
 2. Менше дверей на першому поверсі і більше арок.
 3. Великі прорізи замість дверей/арок, де можливо.
 4. Двері без порогів.
 5. Внутрішні двері тільки з масиву, нехай і недорогі.
 6. Ніколи більше не поставлю важкі вхідні металеві двері з мдф-накладками. Холодні, важкі, постійно гримлять при закритті, а у що перетворилася мдф накладка за 2 роки… Рекомендую дерев’яні.
 7. Двері (металеві) типу утеплені (пінопласт всередині, ну так містки холоду через саму залізяку ніхто не відміняв), але колотун від них конкретний. Холодно, промерзають, з замкових щілин сифоніт.
 8. З приводу захисту, то який дурень через ці залізяки полізе, якщо є купа вікон.
 9. Я коли робив двері з МДФ накладкою, відразу надій не будував. Простояла вже 3 роки. Темніє, лущиться. Але вона і робилася як тимчасова, щоб потім швидко перекрутити накладку на іншу. Наразі запланована дубова (або ясен) картка 16мм (різьблена) під маслом (по типу садових меблів). Ще непогано тримається двокомпонентний поліуретановий лак (тільки хороший), спостерігав результат протягом декількох років.
 10. Не ставила б двері з матовими білими склом. Постійно брудні, зараза. Дітки на них свої долоньки залишають, та й взагалі видно кожну краплю… жах.
 11. Коли встановлювали міжкімнатні двері, навіть в голову не прийшло, що вимикач повинен знаходитися поруч з ручкою, що відкриває двері. А ми їх повісили так, що вимикач виявився з боку петель. Доводиться тепер включати світло (наприклад, у ванній, туалеті, коморі), а потім йти до ручки і відкривати з іншого боку. Начебто дрібниця, але так незручно!!!
 12. Не ставив би дверні ручки з гострими куточками – періодично хтось зачіпає їх рукою або ще чимось, це боляче і одяг рветься.

 

Печі і каміни

 1. Ех, на вулиці +12 і я ще раз всім раджу планувати камін в будинку. Бо хай він набридне Вам взимку. І, напевно, навесні, коли буде тепло вдень і не дуже тепло вночі, Вам буде вже не цікаво його палити. Але ось зараз… в той час коли така мерзопакостна погода. Накидати дрова і сидіти на нього встромляти – це щось чудове. Для таких моментів варто жити і працювати Товариші.
 2. І ще він дуже подобається маленьким дітям. Синові два роки. Просто обожнює цю справу. Посидіти біля каміна. А на рахунок безпеки з дітьми – діти вони ж розумні знають, коли до нього можна підійти, а коли ні.
 3. Заздалегідь визначитися з місцем каміна (якщо воно змінюється) – тепер димар стирчить на метр від стіни посередині вітальні!
 4. Серйозна помилка будувати димар на зовнішню стіну.
 5. У моєму будинку м’яка черепиця. Поки не було опалення в будинку – грівся булерьяном, у якого вихід газів був в димохід. Кидав у нього дерево хвойних порід і великої вологості (було багато і даром). В хаті було дуже тепло. Але… Якби я знову думав як побудувати будинок з м’якою черепицею, то більше цими дурницями не займався б. Дах зіпсований смолистим чорним нальотом навколо димаря. Віддерти не можна. Дивлюсь і плачу. Серце кров’ю обливається.
 6. Не ставив би камін, а побудував би цегляну піч.
 7. І камін теж робила б зі склом. Хочеш – відчинив дверцята, і сидиш біля відкритого вогню, набридло – закрив і пішов спати. Застілля з гостями – теж відвернувся, і ні за що не переживаєш…
 8. При установці камінної топки не пошкодував грошей на камінний вентилятор і розводку труб повітряного опалення. Зараз камін палиш – реально гріє в залі, потім по мірі прогрівання стіни в спальні, ну і тепло йде в коридор. З вентилятором прогрівав би все приміщення. Трохи пізніше проб’ю отвір в стіні спальні з боку каміна для виходу теплого повітря.
 9. Ось вентилятор би не ставив (навіщо мені зайві звуки) повітря там і так літає не по-дитячому, але каналів би зробив побільше. А то, як запалиш дрівцями хорошими, так діти бігають як буряки по дому.

 

Електрика, Освітлення

Планування

 1. Робив би план прокладання зовнішніх інженерних мереж, і слідував йому. І обов’язково фотографував би траншеї. Зараз навіть дерево посадити важко – постійно натикаєшся на проводи або труби, укладені різними субпідрядниками на різних етапах – треба всіх обдзвонювати і запитувати: «це твій кабель?». Лінію до двох зовнішніх світильників довелося взагалі переносити і робити врізку – заважала посадці дерев.
 2. Доречи, фотографувати будь-яку прокладку інженерних мереж – вдячна справа. Зокрема, я сказав собі спасибі, за те, що сфотографував усі стіни на етапі електропроводки. В подальшому це не раз полегшило і убезпечило роботу по свердлінню, кріпленню і т. д.
 3. Не забув би зняти на відео всі комунікації та електропроводку перед заливкою підлоги і нанесенням штукатурки. Ніби як все прокладатися повинно було за стандартами, але в підсумку в підлозі пробивали отвір і перебили дріт, на якому всі розетки кухні висять, довелося зривати дорогу плитку і штробити близько метра бетону, той ще головняк.
 4. Грунтуючись на набитих шишках, ні за що не став би робити розводку електрики, не зробивши попередньо план розстановки меблів – причому остаточний план, який вже не зміниться!!!
 5. Всі дроти зробив би мідними і з запасом по напрузі.
 6. Коли прокладали проводку по дому, лічильник з автоматами опинився в самому далекому приміщенні. Виходить, що начебто знеструмивши будинок з допомогою автоматів, метрів 10 проводки по дому (на горищі) залишається під напругою. Зараз плануємо в кооперативі централізовано встановити лічильники і рубильники поза будівель, тобто якщо рубильником вимкнув напругу, то в будинку дійсно немає проводів під напругою.

По організації робіт

 1. Чого б я точно не забув би зробити – так це подумати заздалегідь про те, щоб вивести дроти на фасад будинку, для освітлення території. Це жах. Зараз голову ламаю, як вивести і більш-менш непомітно заховати дроти з очей.
 2. Додам і свої «п’ять копійок». Зараз займаюся прокладанням кабелів (220В і слаботочка). Наскільки було б простіше, якби на етапі зведення стін заздалегідь були передбачені канали між першим і другим поверхами. А також отвори під стелею між приміщеннями.
 3. Не забути закласти дроти під: домофон, сигналізацію, термодатчик котла, локальну мережу, TV, кухонну витяжку, витяжки у ванну і туалет.
 4. Передбачити виведення живлення та кабелю на відеодомофон на хвіртку.
 5. В момент розведення електрики передбачити виведення дроту на фасад для подальшої установки прожекторів з датчиками руху.
 6. Зробила б тросик для люстри, що б можна її було опускати для миття, а то на сходах страшно її мити.

По розеткам

 1. Місця установки розеток потрібно планувати з урахуванням розстановки меблів, а не тикати їх, як у радянських квартирах…
 2. Не робила б багато розеток. По5 гнізд в рамці. Вони не використовуються, а з переляку нафігачили – додаткові витрати.
 3. Не буду робити розетки у ванній кімнаті низько над поличкою, треба щоб розетка була вище найвищого електроприладу (в даному випадку – це електрощітка зубна і електробритва). Зараз розетка нижче, і доводиться відсувати прилади щоб увімкнути/вимкнути їх. Теж саме стосується кухні – розетки робити треба ВИЩЕ ніж мікрохвильова піч, тостер, чайник, кавоварка і так далі. Дуже зручно вимикати-вмикати НЕ відсуваючи прилади.
 4. Розетки за компом треба робити вище системника і монітора. См. вище причину.
 5. Висоту розеток потрібно вибирати виходячи з їх призначення. У тих місцях, де не планується часте вмикання-вимикання ел. приладів сенсу робити їх на виду ніякого немає (а це зауважте велика частина розеток).
 6. Не встановлювати розетки «в підлогу». Дуже незручно, постійно відкриті, накопичується пил і неможливо нормально вимити підлогу.
 7. Не забути встановити розетки прямо у ванній кімнаті для фена, електричного набору для манікюру і бритви. Можна одну, але тоді вибрати дзеркало, в яке теж вбудовані розетки на манер подовжувача.
 8. Мучимося без розетки в коридорі. А взуття носимо  сушити в кімнату((((.
 9. Кілька зовнішніх вологозахисних розеток по фасаду і у дворі. У вигляді окремої групи на головному щиті. Немає необхідності тягати величезні подовжувачі, скрізь можна включитися інструментом, мийкою, газонокосаркою і т. п.
 10. По розеткам на вулиці – треба передбачити їх відключення під час відсутності в будинку, так як будь-який злодій включить в них болгарку, і за 2 хвилини спиляє вхідні двері або грати з вікна.
 11. Розетка над ґаночком для новорічних вогників)). Ми не зробили, і в цьому році дроти через вікно тягнули…
 12. З розетками біда. Їх треба набагато більше, ніж здається, особливо на кухні. Краще зробити більше, ніж потім через нові шпалери штробитися. Відразу планувати скрізь, де є хоча б натяк на те, що у вас коли-небудь тут щось буде стояти. Краще не одинарні, а подвійні, за ціною практично одне і те ж, зате потім не нарадуетесь.
 13. Одинарні розетки це просто смішно! Недогледіла! Тепер з ненависними мені трійниками живу.

По вимикачам

 1. Робив би більше прохідних вимикачів (щоб не повертатися вимикати світло з приміщення в приміщення).
 2. Використовувати два вимикача/вмикача світла – при вході в спальню і біля ліжка в спальні, щоб не вставати з ліжка, бажаючи його вимкнути.
 3. Вимикачі всі «євро» (на висоті 80-90 см) – щоб діти могли включити світло, не стрибаючи.
 4. Обов’язково зроблю центральний вимикач біля вхідних дверей, щоб можна було увімкнути\вимкнути непотрібні прилади і освітлення прямо біля порога.
 5. Передбачити реостати (диммери) у спальні дитини, щоб світло не включати різко, а повільно.
 6. Використовувати вимикачі АВВ з підсвічуванням – дорого, але ні за що не відмовилася б, неймовірно зручно і мені, і дітям ввечері і вночі.
 7. Обов’язково б зробив знову в будинку дистанційне включення вуличного освітлення, підсвічування водойми, доріжок і т. д. Дуже зручно. Реалізовано з допомогою радіорозеток з Епіка. Також вивів вуличну розетку (для гірлянд, святкової ілюмінації) через реле часу, тепер не болить голова, коли ввімкнути, а коли вимкнути.

Щодо світильників 

 1. Дуже зручно підсвічування в кухні прямо над робочою поверхнею (а то вбудовані світильники в козирку кухні – це красиво, але не функціонально).
 2. Ніколи більше не стану робити стельові вбудовувані світильники з лампами розжарювання з тонким цоколем! Це жах якийсь… неможливо поміняти лампочку, її постійно закушує в патроні, доводиться виймати все з потрухами, і орудувати плоскогубцями…
 3. Ще ми будемо думати про заміну всіх основних лампочок на світлодіодні, а то при звичайних лампочках залишив світло горіти в 2х – 3х кімнатах і вже кіловат!
 4. Робив би світильники тільки з звичайними патронами Е 27, Е 14. А то поробив багато світильників з цоколями “вусиками”  і тепер ні потужності додати, ні на енергозберігаючі не поміняти. Та й не надійні багато опинилися.
 5. Не робив би точкові світильники в коридорі (зоряне небо). Швидко набридає, і постійно треба міняти перегорілі лампочки – їх там близько 40 штук.

Різне

 1. Обов’язково встановлю у своєму будинку індивідуальні димові сповіщувачі, коштують копійки, зате рятують життя.
 2. Автомати краще поставити на кожне ненажерливе електричне чудовисько, щоб потім не мучитися з відсутністю світла через включення комплексу «чайник-пралка-мікрохвильовка».
 3. Пральну машину необхідно саджати на окремий автомат (в інструкції до пральної написано, але у нас робиться рідко).

Опалення

 1. По максимуму і з великим запасом по теплоізоляції робив би пиріг стіни, і утеплив дах. Порівняно з вартістю внутрішнього оздоблення це копійки, а для економії по опаленню, особливо електрикою за допомогою теплового насоса – істотна економія. З такою ж метою у всіх приміщеннях треба передбачити системи низькотемпературного обігріву. В ідеалі – теплі підлоги або низькотемпературні обігрівачі з запасом 100 відсотків. Передбачив би котельню побільше з метою встановлення твердопаливного котла в комплексі з автоматичною системою резервного живлення генератором.
 2. Програматор на котел опалення – температурний датчик всередині будинку. Заощадив мені 11-15% газу за рік.
 3. Поставив би кран на кожну батарею, і регулював би тепло в кімнатах.
 4. Ніколи б не став ставити двоконтурний настінний котел. Тільки роздільне опалення і гаряче водопостачання.
 5. Старався б труби під воду не ховати в стіни, а максимально пускати по верху. З естетичної точки не комільфо, звичайно, але бока/аварії можна помітити оперативно. Плюс оперативно їх усунути, нічого, практично, не ламаючи з навколишніх предметів.
 6. Я б більше ніколи не поклав би труби опалення і водяну розводку  в підлогу або стіни, а зробив би їх зовні або в коробі на місці плінтуса, або в 5см парапеті по периметру внутрішньої стіни будинку на рівні підвіконь. Пояснюю чому. Взимку був відсутній кілька місяців. Будинок був зданий під охорону. При збої в електропостачанні відключилася електрика, вибило пакетник, а вхідні двері були закриті захисними жалюзі. Охорона, при виклику, всередину потрапити не змогла. Тільки на наступний день викликали майстра з жалюзі і підняли їх. За цей час газовий клапан відключив запальник котла. Після включення пакетника охорона природно до котла не підходила – не їхня це справа і опалення будинку розмерзлося. Біда в тому, що не можу знайти всі витоки. Великі усунув, з-за чого довелося розкривати паркет, а дрібні витоки не можу знайти. Ніде нічого не тече, не капає, але тиск падає, і воду кожен день потрібно додавати. Треба переробляти всю систему опалення, а вона в стяжці і стінах.
 7. Ніколи б більше не врізав сушку для рушників в систему опалення. Потрібно було тільки в систему рециркуляції гарячої води. Взимку – немає проблем. Влітку не дуже. Влітку теж хочеться, щоб рушники завжди були сухими.
 8. Ніколи б не поставили конвектор в підлогу під велике вікно. Пилюці там всередині – жах.
 9. Не поскупився б на другий твердопаливний котел в системі опалення.
 10. Потрібен трап в котельні – багато води зливається при прокачуванні системи, заміни фільтрів і т. д.

Тепла підлога

 1. Якщо б припускав, наскільки класна річ тепла підлога, то зробив би її ще в деяких місцях в будинку. Задоволений – не те слово.
 2. Не встановлював би електричну «теплу підлогу». Як правило, у неї два статусу – «недавно встановлена» і «вже перегоріла».
 3. Не зробив би паркет (ламінат) біля вхідних дверей. Тільки плитка з підігрівом
 4. Робив би обігрів підлоги скрізь, де є плитка (в міжсезоння холодно ходити босоніж).
 5. Робила б теплу підлогу на всьому першому поверсі. Зараз вона тільки під плиткою, а в зоні вітальні немає – ламінат. Так от зараз би робила теплу підлога і під ламінатом.
 6. Радіатори не потрібні там, де теплі підлоги. Повністю відключені батареї – «теплої підлоги» цілком вистачає. Опалення водяне. Покриття – плитка.
 7. При використанні «теплих підлог» для обігріву під ламінатом все  одно додав би батарей, т. к. ламінат різко погіршує тепловіддачу. Особливо відчутно при сильних морозах.
 8. Відразу треба вирішити, де буде стояти кухонні меблі і холодильник, і ЧІТКО ПІД НИХ не класти теплу підлогу! У мене ось глибина шаф 60 см, а підлога не гріє на 1 метр від стіни (ну лоханулися, сказали ремонтникам – на метр від стіни відступите, все одно меблі), так прикро, стоїш, готуєш, а ніжки твої не гріються. А під холодильником – гріє :)).
 9. У себе, по ось такій пораді монтажника, викинув теплу підлогу з під дивана. Диван виявився трохи менше… В сильний мороз підходиш босоніж до дивана збоку, на тепленькому кахлю, а там…
 10. Контур теплої підлоги повинен жити окремим життям від системи опалення – це аксіома! У контурі ТП ставиться окремий циркуляційний насос, вузол підмішування підігрітої води і колектори. Температура теплоносія теплої підлоги не повинна перевищувати 45 градусів. Розрахунки гідравліки повинен проводити фахівець. Стиків труби в теплій підлозі не допускається.
 11. Не укладав би довгу гілку теплої підлоги (довше 60) метрів змійкою. Тобто в одному кінці кімнати початок, в іншому кінець труби лежить. Поки вода пробігає по трубі вона остигає і виходить різниця в температурі підлоги в різних краях кімнати. Якщо укладати як по науці, то равликом до центру кімнати. Виходить, що йде крок подачі, крок обратки. В результаті – рівномірний прогрів усієї підлоги. При такому укладанні труби можна укладати до 100 метрів цілісним шматком. Але потрібно рахувати гідравліку і підбирати потрібну потужність насосу.

Сантехніка

 1. Зробив би знову зосередження всіх точок водопроводу по одному стояку з мінімальної розведенням у боки.
 2. Не робив ніяких комунікацій так, що до них потім неможливо дістатися. Або робити ревізії скрізь, де тільки можливо.
 3. Ніколи не прокладав би труби опалення, водопостачання та каналізації таким чином, що їх неможливо відігріти по всій довжині у разі розмерзання.
 4. Не буду економити на сантехніці і плитці – потім буде виглядати убого кілька років, а переробляти вже не станеш.
 5. Сфотографую розташування всіх труб по підлозі і стінах перед закриттям. Хоча, цей аспект поки проблем не створював.
 6. Ніколи не замурую простір під ванною!
 7. Ванну неодмінно треба ставити строго по рівню, а не робити ухил завбачливо… Тому як на дні ванни вже закладено ухил… Не знаю як у ванн радянського періоду, але в сучасних ваннах він є.
 8. Зробила разуклонку плитки на підлозі в санвузлах та кухні. Тобто якщо десь під ванною або кухонними меблями підтікає вода, вона стікає в середину приміщення (відразу можна забити тривогу).
 9. Зробив би вихід гарячої води на вулиці.
 10. Виведення труб для поливу з фундаменту будинку на 3-4 боку будинку. Можна одночасно підключати полив в різних місцях і не потрібен довгий шланг. На зиму передбачений злив води з цих труб для запобігання розмерзання.
 11. В котельні обов’язково б зробила технічну ванну, як я зробила, але я не зробила, умивальник в котельні. Обов’язково!
 12. З приводу технічного умивальника. Подумайте в іншому руслі – я зробив зовнішній кран, що виходить із стіни будинку з котельні, який під’єднаний до магістралі вже після водоочищення та підготовки – в ньому йде пом’якшена вода без підвищеного вмісту заліза. Напевно ви будете підключати і використовувати такі прилади як мийка високого тиску – її не можна використовувати з жорсткою водою.
 13. Умивальник у гаражі.
 14. Замість звичайної меблі для ванної, зробили стільницю під раковину з цегляної кладки, штукатурки, мозаїки. Це вийшло дешевше, практичніше і, на мій погляд, гарніше.
 15. Практичніше якщо раковина трохи нижче стільниці. При митті стільниці вся вода без перешкод потрапляє в раковину.

Свердловина

 1. Бурити глибше (ну звісно як по місцевості, на якій глибині хороша вода залягає, щоб потім менше очисток всяких ставити, так і просто, щоб дебет свердловини був достатнім) обов’язково відразу прокачати свердловину і звозити воду на аналіз – якщо погано – бурити глибше.  Ставити італійський насос типу Pedrolo і якісні фільтри.
 2. При облаштуванні приямка нової свердловини завів у дім 4 шт. труби:
 • 1 шт. вода в будинок – труба 32 мм;
 • 1 шт. вода в будинок – труба 32 мм (резерв)
 • 1 шт. – кабель живлення 4х6 мм2 насос + госпблок
 • 1 шт – кабелі управління+ сигналізація+ датчики затоплення
 1. Обов’язково гідроакумулятор літрів на 100-200 додатково до насосу. При короткочасних перебях електроенергії – вода в наявності.
 2. Не забив би на автоматичне відключення водяного насоса, коли нікого немає вдома (при включенні сигналізації)… не було б потопу.
 3. Поряд з усіма видимими комунікаційними питаннями (газ, ел-во, дороги) не полінувався б зробити аналіз води. Виявляється, системи фільтрації вимагають грошей і уваги.
 4. Більше не буду економити на свердловині і обладнанні для неї…

Каналізація

 1. Вигрібну яму потрібно робити в тому місці, де викачування може приїхати в будь-який час і ближче до кута ділянки та проїжджій дорозі. У мене потрібно їхати через всю ділянку. І відповідно дорога через всю ділянку проходить.
 2. Обов’язково зробив би більш зручний під’їзд до вигрібній ямі, і ніколи б не вірив будівельникам, що все само буде йти в надра Землі-матінки! Тепер ось відсмоктуючий (більш відповідного слова на розум не прийшло) шланг мінімум на 35 метрів необхідний.
 3. Занадто глибоко вивів каналізаційну трубу з дому – внизу стрічки, на глибині 120см. В результаті зараз поки довели до септика трубу, вона вже поглибилася на 180см. А це вже практично межа для природного окислення на полях фільтрації. Тим більше що на такій глибині у нас вже дуже міцний суглинок, погано пропускає воду.
 4. Не був би легковажним у виборі місця для однієї з основних каналізаційних труб. Тріск каміна або гомін гостей може бути порушений посудомийкою за допомогою звуку води яка плескається. І фразою «піду, припудрю носик» точно не приховаєш своїх справжніх намірів.

Вентиляція і кондиціювання

 1. Труби під кондиціонери проводив би до чистової обробки, щоб не було потім цих пластмасових коробів.

Сигналізація, відеоспостереження

 1. Відразу, до обробки, заклав би кабеля для датчиків охорони та камер відеоспостереження.
 2. Дивився б, що за кабеля прокладають в стіні, тестував б їх на пропускання відповідного сигналу на потрібну дистанцію.
 3. Поставила б будинок на пульт охорони відразу після установки вікон і прокладки електрики. А то тепер дуже прикро і шкода. Мідь в проводах дуже приваблює злодіїв.
 4. Зробила б можливість перегляду зовнішніх камер з усіх телевізорів.

Паркан, Двір

 1. Навколо ділянки повинен бути суцільний паркан, у дворі повинна бігати собака розмірів німецької вівчарки )).
 2. Глухий і суцільний паркан зробили б відразу, за сіткою рабицею жили кілька років на своїй ділянці як «звірі в зоопарку»
 3. Глухий паркан, грамотно декорований рослинами – майже непомітний (навіть бетонний), зате з ним реально відчуття, що ваша ділянка – це «ваша ділянка».
 4. Не робив би цоколь паркану (облицювальна цегла) з червоної цегли – тільки з бетону.
 5. Вже зараз з упевненістю можу сказати, що знову зробили би паркан з профнастилу з малюнком каменя. Всі, без винятку, гості захоплюються в першу чергу нашим парканом, а вже потім керамічною черепицею, клінкерною цеглою і ялинками… Ми також відзначаємо, що він не тисне візуально, хоч він і високий, і ділянка невелика. Рекомендую.
 6. Якщо б знав, ні при яких умовах не заливав б місце паркування бетоном, а виклав би відразу плиткою… кришиться бетон зараза… У парковку стільки вкладено коштів і матеріалу, що, напевно, вже можна було б нормальну плитку або камінь покласти.
 7. Не став би укладати вимощення навколо будинку до закінчення всіх будівельних робіт: прибудов, облицювань і т. п. – розчин і фарбу з тротуарної плитки змити неможливо, почистити, ще та проблема, подекуди плитку і міняти доведеться.

Ворота

 1. Зробив би хвіртку з вулиці у двір з кодовим замком, а не під ключ. Дуже зручно, коли затримуєшся, а хтось з друзів/родичів приїхав раніше і чекає – заходь, почекай на терасі, в тіні під навісом. При необхідності, код завжди можна протягом декількох хвилин змінити (я після кожної будівельної бригади міняв).

Гараж

В будинку або окремо

 1. Гараж не повинен бути невід’ємною частиною будинку. Я вкрав у себе 30 кв. м., які за вартістю як кімната зі стяжкою і штукатуркою. За третину суми можна було зробити навіс і бути спокійним. А то зимою заїхав – добре, тепло, а вранці виїхав – швабру в руки і давай грязюку вимивати.
 2. Не робіть вбудовані теплі гаражі зі звичайною вентиляцією і без додаткових заходів щодо ізоляції будинку від парів.
 3. Теплий гараж ніколи, якщо це не автомайстерня. Температура для гаража в зимовий період не більше +5.
 4. Теж вже згоден, що не потрібен гараж в будинку, особливо з окремим входом прямо в будинок. Зробив цієї осені поруч з будинком, і утеплив його добре – при нинішніх морозах -25 в гаражі було -2, навіть не прогрівав машину. І ще один плюс – одягненим з гаража ви виходите через чорний вхід, а не в парадні двері. І де роздягатися? Йти до парадного входу через весь будинок? Або мати другий передпокій для входу в гараж і тоді постійно згадувати, де ти в останній раз роздягнувся?
 5. У батьків гараж в будинку в цоколі (заглиблений, напевно, на 1..1.3 м). Вхід у будинок через дві комори і котельню. Запахів немає зовсім. Правда ніхто в гаражі машини не прогріває і розміщені вони задом до воріт. Тобто відкрив ворота, завів, почекав трохи (на деяких пишуть 15..30сек треба почекати до початку руху) і виїхав – запахів немає. Так, в гаражі є приточка (на дальній від воріт стінці) і витяжка (близько двері в комору, ближче до воріт). Перекриття-плити, будинок цегляний.

Щодо усунення запахів

 1. Ще, перед тим як розігрівати машину, ворота краще відкрити – все вихлопи разом з теплим повітрям назовні і підуть. І взагалі, чого її прогрівати, коли взимку в гаражі тримається в районі нуля? Сів і поїхав. Ось опалювальний гараж я б робити не став.
 2. Спробуйте в стіну наскрізь вставити трубу, потім ця труба з’єднується шлангом (пожежним рукавом) з вихлопною трубою автомобіля. Автомобіль можна заводити, не відкриваючи воріт, всі вихлопні гази виходять назовні.
 3. А можна зробити газовідвід, як на автосервісах? Товста гумова гофрована труба з відводом газів на вулицю.

Різне

 1. Гараж робити не менше 5х8м для однієї машини. Дитина вже встигла подряпати нову машину коли відкривала двері – мій гараж 3,8х6,8.
 2. Гараж на дві машини вийшов завузький. За час будівництва машинки встигли підрости )). Треба будувати із запасом – тепер ставити незручно.
 3. Розмір гаражного отвору – тільки стандарт з сітки виробника = економія до 30 %.
 4. В гаражі відразу б зробив систему канав для зливу талої води з машин.
 5. Викладайте плитку в гаражі з ухилом в середину, щоб калюжі від снігу з днища і арок машини не розтікалися по всьому гаражу. А ще краще і трап посередині поставити.
 6. При кладці стін врахував, що гаражні ворота ставляться усередині приміщення…
 7. Заїзд в гараж під кутом 35 градусів і, коли присутня невелика ожеледь, той екстрім, навіть на повному приводі. Тому відразу треба ставити навіс над в’їздом і монтувати електричну систему антизледеніння на колії.
 8. Зате в чому точно впевнений: правильно зробив у гаражі мийку з подачею води з центрального водопроводу і з центральною каналізацією.
 9. Гараж робіть не відразу біля паркану. У мене гараж відсунутий від воріт на 10 метрів. В результаті: – перед гаражем альтанка з виноградом, легко поміщається універсал Форд Мондео + причіп довжиною 2,5 метра. Коли приїжджають гості, то перед гаражем поміщаються дві, а то й три машини.

Сад

 1. Не слухав би сусідів щодо городу. Нахрен він не потрібен, ні в якому вигляді. Навіть і пара грядок з помідорками не потрібна. Час, витрачений на полив, прополювання, добриво і т. д., вигідніше направити на відпочинок, роботу, або на щось більш гуманне для власного Я.
 2. Альтанку з зоною барбекю робила б побільше (з квітня по жовтень все посиденьки тільки у дворі). Зараз у мене 16 квадратів – замало буде(((.
 3. Не стала б будувати альтанки для барбекю, а спочатку б вибудувала саму піч для барбекю – тепер ніяк не можу підібрати відповідний проект печі, щоб вона влізла в побудовану альтанку.
 4. Ніколи б не дозволила викорчувати старий сад, поки не виріс новий…
 5. Поки не зведена коробка, не побудований паркан та ін. об’єкти, не садив би дерева і кущі. Багато зайвої роботи з’явилося. Мало того, що повиростали, складно пересаджувати, так ще погано приживаються.
 6. Не стала б купувати і садити всякі цікаві растюхи ДО того, як в будинку можна буде жити, бо як поливати – не наїздишся.
 7. Не стала б купувати рослини, якщо для них не готові посадкові місця: після гарячкового скопування землі, внесення добрива, посадки – не чуєш ні рук, ні ніг.
 8. На доріжках і вхідних групах укладав би тротуарну плитку, а не піщаник.
 9. Ніколи б не мостив плитку під парковку, стежки, ДО прокладки дренажу.
 10. Обов’язково би залишив можливість вільного проїзду бурової вишки до свердловині проміж дерев і будівель. З метою обслуговування та ремонту, так би мовити. А так – мінус одна вишня і добре що не пів-сараю.
 11. Не поскупився би на укладання доріжок і вимощення тротуарною плиткою замість богомерзького бетону. Бетон лопається після кожної зими, або вимагає певної товщини, віброущільнення і арматури. Що за вартістю дорівнює укладанню плитки. Плюс плитку можна розібрати і зібрати, а бетон – хрін.
 12. Не чекав би три роки, поки сусіди дозріють відремонтувати дорогу, а зробив би це сам. У нас тільки так. Почав чистити проїжджу частину від снігу сам, нікого не чекаючи – з часом до мене приєдналося половина вулиці. Народ непоганий, але нерішучий. Потрібен приклад. Так і з дорожнім покриттям: привіз щебеню, замовив асфальт, дивишся – і сусіди підійшли, і свої ділянки дороги вирішили переробити.
 13. Якщо треба, то на ділянку після закінчення будівництва завіз би добру землю, а не безкоштовну яку попало, на якій три роки нічого не росло. Заходи з поліпшення родючості землі забрали багато грошей, сил, часу. Ось через п’ять років земля стала що треба. Тому не економте на цьому.

Лазні, сауни

 1. Не стала б робити маленьку баню (ми зробили 5х3), вона складається тільки з кімнати відпочинку і парильні. Обов’язково потрібна помивочна і тамбур (передпокій), а нікуди.
 2. Я б ніколи не робив в миючому відділенні лазні незнімні підлоги…
 3. Інфрачервона сауна – чудова річ! Планувала її ставити в санвузлі на 3 поверсі, а в підсумку просто поставила в кімнаті – краса. Місця займає як шафа, інтер’єр тільки поліпшила, задоволення – море. А душ – у нас окремий свій санвузол в спальні.

Меблі

 1. Я більше не буду робити розсувні двері в шафах купе. Чому? Якщо купе на двох (а у нас це так), то ми з чоловіком заважаємо один одному вранці, тому що якщо відкрита одна частина, то неможливо дістатися до інших секцій. Звичайно можна вирішити цю проблему зробивши окремі купе для кожного, але двері зачіпають одяг. А ще я буду робити шафи не 65см глибиною а ширше і буду робити для шаф в будинку нормальні розпашні двері.
 2. Я б зробив шафи купе глибиною мінімум 70 см для спальні і 80 для верхнього одягу
 3. Заздалегідь придумав, де зберігати пилосос, щоб розбирати не треба –  діставати зручно.
 4. Озираючись на дітей (вони з’явилися трохи пізніше), більш ретельно б вибирав безпечні меблі з мінімумом гострих кутів. Модний сучасний диван, прям, як мінне поле для однорічних пацанят. )))
 5. Ніколи не розділю робочу зону кухні з варильною панеллю!
 6. Ніколи не зроблю багато відкритих полиць з купою подарунків. Це нереальний пилозбірник!
 7. В кухонних меблях  даремно замовляла напівпрозорі скляні дверцята – все видно, що лежить на полицях.
 8. Зробив би знову в кожній спальній кімнаті по вбудованій шафі для одягу та іншого барахла.

 

Автори. Джерела інформації

В першу чергу ми вдячні людині з ніком «Слава Щ.», який ще в 2008 році ініціював збір таких порад на двох популярних форумах, чим викликав величезне обговорення, яке йде і по справжній момент.

Дякуємо людям, які створили і підтримують улюблені нами форуми: «Будуємо Будинок» і «Будинок і Дача».

І, звичайно, дякуємо 168 особам, які поділилися своїм досвідом, відкриттями і невдачами з іншим світом. Повний список цих людей наведений нижче.

Ніки учасників форумів, досвід яких був відображений у цьому збірнику

 

1.        Al_Capone2.        Al-khv3.        allanek4.        allexx
5.        alligate6.        AlyaF7.        anatol_v8.        AndrejKiev
9.        andreo10.    Andrey_Don11.    andreyo12.    Andreytext
13.    AndyAntonov14.    ANNA_AB15.    Aswift16.    Axelo
17.    banker18.    Barsuk19.    Betsy20.    boss_maxx
21.    Breathe22.    calipso23.    Crazy24.    daniel
25.    Dave26.    denisFL27.    DimitriyD28.    Edisson72
29.    eto_oleg30.    Evgeniy_New31.    exDancer32.    FLASH
33.    Fly Wind34.    Friday35.    Gaser36.    gixxer
37.    GOOSE38.    Gorgon39.    GREEK40.    Hubertus
41.    Igor_T42.    InSAn43.    Ivirina44.    J.B.
45.    Julla46.    K247.    kaminfan48.    karmen1
49.    Katleto50.    keypro51.    kis90352.    korund
53.    Koskos54.    krokva55.    KUKUSHKA56.    levoved
57.    lexx_k58.    lilianna59.    lina_ua60.    LostEg
61.    Luko62.    madfatcat63.    MAESTRO DNEPR64.    mashtab
65.    MaxS66.    maxter7667.    MilaV68.    MOV
69.    Mr.Victor70.    Natali196271.    Nikolks72.    nissan
73.    Novak74.    novichok75.    Nyolka76.    olekss
77.    OlesyaD78.    Olga_Flower79.    olgama80.    OlgaNew
81.    olimpiya82.    OlMART83.    pankrat84.    Paralax
85.    PLATNO86.    POLAA87.    Privet88.    puzzlee
89.    Rack90.    Raha91.    rumata92.    Ruslan777
93.    saintgraal94.    Schudaniv95.    SergeUA96.    Simona_01
97.    Sopa98.    sov117899.    svettl100.Svetы4
101.tap_ok102.Ter103.TVA104.Ugushka
105.Ujin106.valeriy123107.Vasiliev108.Vifa
109.Vikki110.Violator111.Vitalson112.Vladhnet
113.vovan3110114.Wallace115.wearenow116.werner
117.xebo118.Yeboa119.yojig120.Yulia_novy
121.YVS1122.Zaiga123.zefir1985124.zhupanenko
125.АленкаА126.Андрей1106127.Балда128.Белая Рысь
129.Белка-Стрелка130.Боцман-2008131.Дана 999132.Дилайт
133.Дима.1321134.Дмитрий111135.Домарощинер136.Зигзаг Удачи
137.ИгорьН138.Ирис139.Катрин140.Листик
141.Малиновая 18142.Мария Кле143.Наташень144.Некто
145.Никитосик146.Ольга В147.Пацифист148.Полюс
149.Потапапапа150.Проблема151.Рики152.Ростя
153.Санчик154.сергей12345155.Серега156.Скрипка Алекс
157.Слава Щ.158.Справочник159.студент2013160.Танья
161.Телесистемы162.ЦАЦА163.Шарманщик164.Экс-горожанка
165.юбиляр166.Юлия_дизайнер167.ярослав стовбург168.Крышник

 

[border margin=”no”][/border]

TOP сайтов StroimDom.com.ua ibud.ua

[border margin = “no”] [/ border]

[posts_carousel heading=”Ще цікаві статті” post_ENGINE=”post” category_slug=”” order_by=”rand” order=”DESC” limit=”4″ meta=”no” excerpt=”no” excerpt_char_limit=”64″ exclude_current=”yes” width=”four columns” scroll_by=”4″][/posts_carousel]

[border margin = “no”] [/ border]

[highlight dark = “no”] А якщо інформація була корисною, то велике прохання – виставити рейтинг: [/ highlight]