Види дахів приватних будинків – фото та детальний огляд

Види дахів приватних будинків – фото та детальний огляд

Як визначити, який саме має бути тип даху вашого майбутнього будинку, не потонувши при цьому в океані різноманітності варіантів, запропонованих сьогоднішнім будівельним ринком?

 

Який вибрати тип даху для приватного будинку?

Будь-якій дитині відомо, що кожен будинок починається з фундаменту, а вінчає його дах, і навіть найрозсіяніша людина хоч в раз в житті помічала, що типи дахів будинків бувають дуже різними. Поверхневе уявлення про призначення різних форм покрівлі полягає в тому, що дахи такі різні просто «для краси». На ділі ж, зовнішній вигляд покрівлі є лише один (і не найважливіший) фактор, що визначає форму покрівлі кожного конкретного будинку.

Численні види дахів приватних будинків з’явилися в процесі інженерних і дизайнерських рішень, основні завдання з якими сучасна покрівля повинна якомога краще впоратися:

  • захист від опадів
  • ефективне самоочищення
  • організація простору на горищі
  • довговічна експлуатація
  • простота ремонту
  • опір до навантажень та ушкоджень
  • економність і екологічність

Зрозуміти, що представляють із себе ті чи інші типи дахів будинків зовсім нескладно, оскільки всі вони ретельно сортовані і каталогізовані. Не варто забувати, однак, що каталогізація ця дещо умовна, і на практиці, особливості кожного будинку завжди готові привнести коригування в загальноприйняті стандарти власною індивідуальністю.

Щоб допомогти вам зорієнтуватися у справі вибору форми покрівлі для майбутнього будинку, ми розглянемо тут всі найпоширеніші види дахів фото яких ви знайдете тут же, поруч з описами.

 

Плоский дах

Дахи з плоскою поверхнею застосовуються при будівництві приватних будинків рідко. Снігове навантаження у такої покрівлі вище, в порівнянні із скатною, як і ціна кожної помилки при облаштуванні покрівельного пирога: одна невелика нерівність, і ось вже готове місце скупчення вологи, наприклад. Економічною таку покрівлю теж не назвеш: крокви, монолітні перекриття – все повинно бути дуже міцним і дуже якісним. Наявність горища і зовсім не розглядається. Плоский дах роблять зазвичай лише там, де її планують використовувати надалі в якості тераси для верхнього поверху. У цьому плані вони, звичайно, незамінні. Але якщо ви не збираєтеся будувати дах-терасу, то якщо мова йде про приватний житловий будинок – від плоского даху розумніше буде відмовитися.

 

 

Похилй дах

На них ми зупинимося набагато докладніше. Кут нахилу даху визначає відразу безліч її майбутніх характеристик. Саме співвідношення кутів і скатів, їх розташування по відношенню один до одного, і створює все те розмаїття, яке ми опишемо нижче.

 

 

МОНОСКАТНИЙ ДАХ

Вони названі так тому, що мають тільки один скат. Головним достоїнством таких дахів є їх невисока ціна, простота спорудження та експлуатації, легкість, і легкість, як фактична, так і в плані зовнішнього вигляду.

 

Навіс

Моноскатний навіс – досягнення сучасного мінімалізму в будівництві, він надає будинку дещо футуристичний вигляд. Впоратися з монтажем односхилого навісу під силу навіть людині, яка раніше подібним не займалася, якщо вона буде слідувати нескладної технології. Моноскатний дах-навіс добре чинить опір вітру через невеликий (як правило) ухил, прекрасно самоочищається, заощаджує вам гроші на кількості будівельних матеріалів. Ще не так давно вважалося, що область застосування таких дахів у першу чергу визначається необхідністю економії і пріоритетом функціональності над зовнішнім виглядом. Тому зустріти їх частіше можна було на господарських будівлях і державних установах, лікарнях, виробничих комплексах, і тому подібних спорудах. Але сьогодні жителі Австралії, відомі своєю сміливістю в плані модного законодавства, впевнено задають нову тенденцію застосування дахів-навісів в будівництві приватних будинків.

 

Шедовий дах

Так звані «пилковидні» дахи використовуються там, де необхідна надзвичайна міцність і надійність. Такі дахи покликані забезпечувати можливість підвісу на несучі конструкції підйомного промислового устаткування. З цієї причини шедові моноскатні дахи вкрай рідко можна побачити на приватному будинку.

 

ДВОСХИЛИЙ ДАХ

Класика будівництва, саме такі дахи малюють на своїх перших в житті будиночках маленькі діти кольоровими олівцями. Нітрохи не поступаючись односхилому даху у функціональності, він трохи складніший в плані зведення і дорожчий, зате відкриває можливість облаштування горищного приміщення. В вітчизняній будівельній традиції часто можна зустріти варіанти «зовнішнього» входу на горище з вулиці, західна манера будівництва тяжіє до сходів, розташованим всередині.

 

Двосхилий дах простий і надійний, але є декілька більш складних його гібридних форм. Наприклад, так званий напіввальмовий дах (коли торцеві скати не доходять до карниза):

 

чи Голандський двосхилий (с невеликими фронтонами):

Він покликаний як урізноманітнити зовнішній вигляд будинку, так і забезпечити більше дахового простору. Гібрид двосхилого даху « Dormer » додає до вашого горища «слухове вікно», яке служить для освітлення, провітрювання горищного приміщення, покращує зовнішній вигляд вашого приватного будинку.

 

 

МАНСАРДНИЙ ДАХ

Таки й же, як і попередній, але з ламаними скатами. Виглядає мансардний дах дуже респектабельно і габаритно, такі дахи люблять ставити на свої просторі будинки заможні люди. Завдяки своїй п’ятикутній формі, мансардна покрівля створює цілий додатковий поверх дахового простору, де можна спокійно розташувати бажану вам кімнату. Вікна нерідко робляться прямо на схилах, а у не надто снігових районах деколи ці вікна ведуть прямо вгору, заливаючи мансарду світлом і відкриваючи дивовижний краєвид на нічне небо.

Ціна такої покрівлі завжди висока в порівнянні з простим двосхилим дахом. Він росте не тільки за рахунок простого ускладнення конструкції і збільшення кількості матеріалів, необхідності посилення крокв, але також через підвищення вимог до утеплення такого виду покрівлі. Через те, що піддахове приміщення використовується як житлове, змінюється сама система утеплення, коли утеплюючі матеріали монтуються не всередині даху, а на зовнішню встановлену обрешітку. Велика площа даху, знову-таки, збільшує витрати на велику кількість утеплювача, гідроізоляції, матеріалів для спорудження обрешітки, покриттів.

Не дивлячись на всі ці складності, мансардні дахи залишаються популярними на протязі багатьох років, а для багатьох подібний вид покрівлі – справжня блакитна мрія.

 

Bonnet

Цікавий європейський і американський варіант ламаного мансардного даху, в якому нижній скат не йде вниз під крутим кутом, а навпаки, робиться дуже пологим і довгим. Відмінно підходить для одноповерхових будиночків, з передбаченою верандою, а можливо і не однієї.

 

Багатощипцовий дах

Такі види дахів приватних будинків, як Багатощипцовий з розжолобком, застосовуються рідко через високу складність пристрою і високої ціни. Вдаються до них заради їхньої краси і можливості облаштування одразу кількох невеликих бічних мансард. Найчастіше до ендового даху вдаються будівельники готелів, але ними також криють часом і приватні будинки любителі оригінального і незвичайного дизайну. Зводити такий дах самому, не маючи належного досвіду, загрожує безглуздою тратою часу і сил: монтажем багатощипцевої покрівлі повинні займатися професіонали, які розуміються у своїй справі.

 

Шатровий пірамідальний дах

Також такий дах називають «чотирьохскатним», і найчастіше він застосовується саме для покриття квадратних будов, це той випадок, коли тип покрівлі визначає будинок. Складна конструкція пірамідального даху, що складається з чотирьох однакових трикутних скатів, тим не менш, робить її привабливим рішенням для тих, хто любить будинкии з правильною квадратною площею. Зведення такої покрівлі вимагає певних навичок і знання технічної сторони питання, а краще чималої практики.

 

Комбінований дах

Поєднуючи в собі різні типи дахів, така покрівля може стати справжнім шедевром архітектури. Коли рішення використовувати різні типи даху будинка диктується практичністю, а не простою гонитвою за оригінальністю, то саме комбінований дах може стати більш економічним, і при цьому надійним і функціональним варіантом. Однак, монтаж і зведення такої покрівлі пов’язані з необхідністю обліку безлічі нюансів, це робота тільки для справжнього покрівельного майстра, який прекрасно розбирається у всіх тонкощах різних видів дахів, і що знає найважливіші аспекти їх грамотного комбінування.

 

 

НЕЗВИЧАЙНІ ТА ОРИГІНАЛЬНІ ВАРІАНТИ

М-образний дах

Ще один вид рідко вживаних типів даху будинків, М-образний дах, як правило, застосовується в особливих архітектурних проектах. Два будинки, що стоять впритул, візуально мають окремий дах, але вони з’єднані загальним розжолобком. Навантаження на цю саму ендову вельми високі, великі обсяги сніжної маси легко можуть пошкодити її.

 

Дах «Метелик»

Погодьтеся, виглядає дуже красиво і незвично. Споруджений на другому поверсі, такий дах може стати гарним навісом для балкона, він візуально збільшує будову і виглядає загадково, залучаючи цікаві погляди. Як і багато красивих речей, «Метелик» вельми непрактична по багатьом статтям: ціні, відсутності горищного приміщення, складності конструкції. І потрібно тричі подумати, перш ніж споруджувати такий «снігонакопичувач» в наших холодних краях.

 

Дах Saltbox

Дах-сільничка був прозваний так через зовнішню схожість з однойменним столовим приладом в США в XVII столітті. Як ви можете бачити на фото, Saltbox являє собою несиметричний двосхилий дах, один скат якого набагато довший іншого. Один вид такої покрівлі деколи може викликати наплив патріотичних почуттів у знаючого свою історію жителя Сполучених Штатів. Багато пам’ятників ранньої колоніальної архітектури мають саме такий оригінальний вигляд даху, який сформувався в результаті поступового розширення одного разу побудованого будинку. Дах-сільничка, свого часу, став дотепною відповіддю простих американців на нові податки, що вводилися тоді урядом на розміри будинків. «Солонка» – це простий спосіб розширювати будинок, спускаючи дах на добудовані елементи. З тією ж метою до цього типу даху часто вдаються і сьогодні. Втім, Saltbox використовують і з інших причин, в тому числі і як данина традиції або з симпатій до зовнішнього вигляду.

І все це лише неповний список найбільш цікавих і використовуваних видів дахів. У світі будівництва та архітектури можна зустріти сотні вражаючих зразків художньої та інженерної думки, які глибоко вражають уяву. Який тип даху вибрати для вашого приватного будинку – рішення, яке ми радимо вам зробити, ретельно розглянувши всі варіанти і гарненько розібравшись, які саме переваги вам дасть конкретний тип даху, і з якими складнощами буде пов’язане його зведення, експлуатація та можливий майбутній ремонт.

 

 

Автор: Олексій Макарський