Снігозатримувачі на дах: потрібні чи ні?

Снігозатримувачі на дах: потрібні чи ні?

Снігозатримувачі повинні бути обов’язково? Чи це так? Навіщо вони потрібні, яку функцію виконують, в яких випадках від них можна спокійно відмовитися?

 

Ставити чи ні снігозатримувачі

Дискусій з цього питання маса, тому відразу висловимо свою думку. А далі, можете почитати докладно про різні точки зору.

Снігозатримувачі ставити потрібно лише якщо лавиноподібний схід снігу може щось пошкодити

Отже, приймаючи рішення про встановлення, необхідно відповісти на одне питання:

Чи є на шляху сходження снігу те, що він може зруйнувати:

 

 • доріжки, де можуть проходити люди
 • вольєри домашніх тварин
 • прибудови
 • навіси
 • супутникові тарілки, кондиціонери
 • стоянки авто
 • паркан
 • деревця

 

Якщо у вас один з перерахованих випадків – снігозатримувачі ставити потрібно

Не варто турбуватися про перешкоджання вільному сходу снігу, оскільки снігозатримувачі ставляться в першу чергу для того, щоб убезпечитися від сходу лавини в пікові роки (може раз в 10-15 років). Можливо, це буде єдиний раз, але за цей раз вони однозначно себе виправдають.

 

На другому етапі прийняття рішення про встановлення снігозатримувача необхідно визначитися з кількістю їх рядів на покрівлі.

На це впливає кут нахилу покрівлі та розрахункова снігове навантаження.

Норми снігового навантаження для свого регіону беремо в ДБН Ст. 1.2-2:2006. «СНБС. Навантаження і дії. Норми проектування». Для Києва снігове навантаження там дорівнює 158 кг/м2. Це, до речі, відповідає, приблизно, 50 сантиметровому шару мокрого снігу.

Кількість рядів снігозатримувачів розраховуємо по таблиці. Це таблиця з Шведського стандарту SS 831335 «Покрівельна безпека – Снігозатримувачі – функціональні вимоги». Його використовують багато виробників покрівельних покриттів.

З розрахунку можливої аномальної кількості снігу, в таблиці можна використовувати рівень снігового навантаження вище, ніж той, що нормативно визначений для вашого регіону наприклад:

Нахил Вашого даху 33 градуси і довжина ската 6 метрів. Тоді, при навантаженні 153 кг/м2 вам достатньо одного рівня снігозатримувачів, але якщо навантаження буде більше 200 кг/м2 (а це 75 і більше см. мокрого снігу) то вже буде необхідно два ряди снігозатримувачів.

 

Нахил
даху

Снігове навантаження кг/м2

102153204254306407
604030242015
10°36241815129,1
14°271813118,96,7
18°19139,77,76,44,8
23°149,16,95,54,63,4
27°117,45,54,43,72,8
33°106,85,14,13,42,5
38°127,85,94,73,92,9
42°149,37,05,64,73,5
45°17118,36,75,64,2
50°251713108,56,3
55°533627211813

 

В інших випадках снігозатримувачі ставити не потрібно

Снігозатримувачі це елемент безпеки і не більше. У тих місцях, де це не небезпечно (а це, як правило, більшість випадків) дозвольте даху самостійно скидати снігове навантаження.

 

 

На що звернути увагу при установці снігозатримувачів

 1. Ставимо снігозатримувачі якісні – щоб потім не гнулися опори і разом зі снігом на землю не сходили частинки покрівлі
 2. Дотримуємося інструкцію по монтажу – особливо це стосується дотримання мінімального кроку опор і якості саморізів. Бо наслідки такі ж як і в попередньому пункті.
 3. Дотримуємося мінімальній кількість рядів на скатах

 

Небезпеки, від яких захищають снігозатримувачі

snegozaderzhateli-01найочевидніша небезпека, яку представляє налиплий сніговий пласт – це його лавиноподібний схід. Звичка думати про зимові опади, як про щось повітряне і легке, часто грає злий жарт з безтурботними домовласниками. Тільки коли масивний пласт, з’їхавши з їх даху, падає, проламуює покрівлю нижчої будівлі, або хоронить під собою, зламавши, новенький паркан або молоде деревце, мне автомобіль, або, не дай Бог, калічить когось-приходить запізніле розуміння всієї небезпеки сходу снігу з даху. Навіть сама банальна неприємність може доставити немало клопоту – наприклад, нерідкі випадки обвалення водостічної системи.

З фальцевими покрівлями питання сходження снігу стоїть ще гостріше. Двоскатний, чотирьохскатний дах – не важливо, зазвичай кут ската все одно достатній для сходження лавин, а гладка і рівна поверхня листів металу допомагає снігу «їхати». У той же час, хороша снегозадерживающая система для фальцевої покрівлі монтується без виконання нових дірок в листах, тому вона досить надійна в плані не пошкодження покриття при можливому відриві.


У нас можна замовити фальцеву покрівлю : +38 066 428 68 14  


Аргументи противників снігозатримувачів

snegozaderzhateli-02У той же час, знаходиться чимало охочих заперечити заявлену необхідність снігозатримувачів. Вони цілком резонно зауважують, що купівля і монтаж снігозатримувачів може виявитися марною тратою часу, якщо дах «сходить» в якесь чисте поле, де немає ніякої небезпеки, і снігу просто нічого пошкоджувати. Так навіщо витрачати час і гроші, якщо це не принесе ніякої користі?

Та ще й може принести шкоду! Навіщо, питають противники снігозатримувачів, утримувати сніг на даху, нехай краще сходить вниз, а не тисне всією вагою на крокви, створюючи для них непотрібне навантаження! Тим більше, якщо ми говоримо про легкі фальцеві покрівлі, яким зазвичай не треба занадто міцне підгрунтя. Тепер доведеться вносити важкі кілограми снігу при проектуванні, збільшуючи вартість даху.

«А якщо сніг на дах взагалі не налипає – рік за роком, взимку покрівля залишається чистою? Все одно монтувати снігозатримувачі, для проформи, щоб порадувати додатковим заробітком будівельну компанію?» – усміхаються скептики. Якщо не ставити безтурботно машину під небезпечним пластом снігу, часом можна обійтися без снігозатримувачів, підсумовують вони. Ну, а водостічна система, зламана лавиною – це не результат відсутності снігозатримувачів, а неправильне влаштування самої водостічної системи.

Якщо снігозатримувачі не ставимо, особливо звертаємо увагу на:

Правильний монтаж жолобів водостічної системи – на відстані не більше 2-3 см від краю даху і нижче площини покрівельного покриття теж на 2 см. Так, при рясному дощі вода може трохи переливатися через водостік, але це не така проблема як обрив що лавиною снігу.

 

 

Автор:Олексій Макарський