Основи утеплення будинку ★ BudPom

Основи утеплення будинку ★ BudPom

Утеплення огороджувальних конструкцій вашого будинку (стін, перекриття та даху) може бути одним з найбільш економічних способів зниження витрат на опалення та охолодження.

 

Принципи утеплення будинку

При новому будівництві, інвестування в утеплення будинку це розумний спосіб знизити майбутні витрати на експлуатацію за рахунок зниження споживання енергії в будинку.

Однак способів теплоізолювати будівлю існує дуже багато. Це часто може викликати труднощі при визначенні того, що краще для конкретного проекту.

У рубриці нашого сайту про утеплення будинків можна отримати інформацію про різні методи утеплення, плюси і мінуси застосовуваних матеріалів. Але перш ніж почати глибоке вивчення цього питання, важливо зрозуміти основи теплового потоку та теплозбереження.

Тепло завжди в русі. Тепло завжди знайде спосіб, щоб переміщатися в більш холодні ділянки поки вони не збалансуються між собою. Воно передається трьома різними способами:

 

  • Теплопровідністю. Наприклад, коли не ізольовані плити бетонного перекриття підлоги дозволяють теплу вашого будинку передаватися землі.
  • Конвекцією. Тепло завжди піднімається вгору, роблячи ваш горище тепліше, ніж нижній поверх.
  • Випромінюванням. Це перенесення тепла електромагнітними хвилями (як від Сонця). Так сами тепло передається від розігрітих батарей опалення на предмети інтер’єру. Тому, темні меблі бажано не розташовувати поблизу радіаторів.

 

mineralnaya-vataЩоб зберегти тепло від втрати через огороджувальні конструкції, може бути введена додаткова ізоляції з матеріалів, які не проводять тепло. Взимку ця ізоляція допомагає зменшити втрати тепла, зробивши більш складним його передачу до холодної вулиці. Влітку ізоляція перешкоджає надходженню тепла з вулиці всередину будинку.

Існують і інші способи зменшення теплопередачі, наприклад, застосування матеріалів, які відбивають тепло від огороджувальних конструкцій будівлі.

 

 


Замовити утеплення будинку у нас: (066) 225 40 57


Зображена тут вентильований дах, є системою, яка включає в себе покриття, що відбиває тепло і вентильований коньок даху. У сукупності вона і відбиває тепло, і відводить його з підпокрівельного простору. Найчастіше подібна система використовується в поєднанні з укладанням хорошої теплоізоляції під покрівельним покриттям. Таким чином, це ефективно перешкоджає як проникненню тепла влітку так і його втрати взимку.

faltsevaya-krovlya-vent-konek

Тепловий опір утеплювачів і стін

Для того щоб визначити наскільки добре стіни і утеплювачі перешкоджають втраті тепла, необхідно порівняти їх тепловий опір (позначається R).

Тепловий опір, як видно з назви, це здатність матеріалу чинить опір проходженню через нього тепла. Чим вище це значення, тим краще матеріал збереже тепло у вашому домі.

До речі, у житловому будівництві для такого показника встановлені мінімальні значення (ДБН Ст. 2.6-31:2006). Практично для всієї України, окрім південних регіонів цей показник повинен дорівнювати:

Для стін – 3,3 (м2 ·К/Вт).

Для покрівлі (покриття або перекриття холодних горищ) – 4,95 (м2 ·К/Вт).

uteplenie-krovly-2

Як розрахувати мінімальну товщину утеплювача

Зазначене вище мінімальне значення опору стіни або даху передачі тепла, дозволяє нам правильно розрахувати – який саме мінімальний шар утеплювача потрібно додати до вже існуючої конструкції, щоб ефективно утеплити будинок.

Різні матеріали стін і різна товщина прямо впливають на здатність перешкоджати втраті тепла.

З вказаного вище ДБН можна взяти показники теплопровідності різних матеріалів стін, і розрахувати, скільки необхідно ще додати утеплювача. Для наочності ми звели результати розрахунків в таблицю.

Також, звернемо увагу, що мінеральна вата та пінопласт мають практично однаковий тепловий опір:

  • 10см. мінвати – 2,27 (м2 ·К/Вт)
  • 10см. пінопласту – 2,32 (м2 ·К/Вт)
Матеріал стіниТовщина стіни, (см)Тепловий опір
такої стіни
Скільки додати
утеплювача (см)
газобетон 500402,6628
цегла пустотіла380,80108
цегла повнотіла380,68115
цегла силікатна380,54120
залізобетон300,17137
сосна, ялина201,4280
дуб201,1095

rezka-mineralnoy-vaty

Розрахунок товщини утеплювача для покрівлі

Утеплюється покрівля або поверх бетонного перекриття холодного горища або під покрівельним покриттям мансардного поверху.

При розрахунку товщини утеплювача для покрівлі мансардного поверху, як правило, теплоопором покрівельного покриття можна знехтувати. Так, товщина стали 0,5 мм на металочерепиці абсолютно не буде перешкоджати втраті тепла. Тому все завдання щодо перешкоджанню втрати тепла тут покладається на утеплювач.

Нагадуємо, що нормативний опір 4,95 (м2 ·К/Вт).

Вид горищаТовщина перекриття (см)Теплове опір
перекриття
Скільки додати
утеплювача (см)
Холодний горище, бетон150,09215
Мансардний поверх218

uteplenie-krovly

Теплоізоляція є лише однією частиною головоломки. Але досить великою. Щоб усвідомити проблему в комплексі – уявіть, що будинок це повітряна кулька, повна гарячої води. Доторкнувшись до кульки, ви відчуєте тепло – воно йде в атмосферу – вода остигає. Якщо ви обернете кулю в рушник, то часу на охолодження потрібно більше. Але якщо є дірка в кульці, то вся гаряча вода досить швидко просочиться в цей отвір, і тепло піде.

Так і з будинком – ви можете утеплити дах або горище, стіни та підлогу, але якщо у вас холодне повітря проникає через віконні рами (дуже поширена проблема у багатьох будинках), то ефективність цієї ізоляції буде значно менше, тому що все тепло буде просто виходити через віконну раму. Саме тому монтаж утеплювача і вікон, мабуть, навіть важливіше, ніж матеріал, який ви обрали. При монтажі утеплювача важливо досить ретельно і бездоганно виконати зовнішнє утеплення укосів вікон.

Надійність утеплення будинку визначається ефективністю його найслабшої ланки. Майте це на увазі при вирішенні питань щодо утеплення. Комплексно підходите до цього питання. Звертайте увагу на теплоопір кожного елемента будинку (стіни, дах, вікна, підлога). І не забувайте про усунення місць витоку тепла.

uteplenie-doma

 

автор: Mariana Pickering

Переклад і адаптація:Андрій Марченко