Як запобігти конденсату на покрівлі

Як запобігти конденсату на покрівлі

Сучасна покрівля, особливо фальцева, коштує чималих грошей і монтувати її непросто. Ці зусилля можуть піти прахом, якщо не захистити дах від її головного ворога – конденсату.

 

Чому хороші дахи коштують дорого?

У всі часи хороша і якісна покрівля коштувала дорого. Недарма, говорячи про захищеність і стабільність, згадують набуття «даху над головою», адже саме він приймає на себе основний удар безжальної природи, захищаючи нас від дощу, снігу, граду. Для того, щоб тримати цей удар, він повинен бути міцним, надійним, мати в наявності безліч різних рівнів захисту. Сучасна покрівля являє собою складну інженерну конструкцію, що складається з безлічі шарів різних будівельних матеріалів, а їх сукупність навіть називають покрівельним пирогом, за аналогією з листковою випічкою. Не дивно, що ціна даху в середньому становить одну п’яту вартості всього будинку.

 

Чим небезпечний конденсат на покрівлі?

condensat-na-krovleНа жаль, далеко не завжди покрівля відповідає заявленим якостям. Багато «щасливих» власників дорогих новопридбанних будинків з подивом виявляють у себе на стелі мокрі плями вже через кілька місяців після придбання житла. Це конденсат – біч всякої покрівлі, здатний привести її у повну непридатність за лічені роки: псуються матеріали, відволожується дерево, несучі конструкції (не допомагають ніякі антисептики), всюдисуща цвіль і інші принади.

Далеко не завжди він проявляється настільки явно, у вигляді плям прямо на стелі, частіше просто непомітно «гризе» ваш дах, тому без регулярного огляду вас може чекати неприємний сюрприз через кілька років, коли дах раптово прийде в повну непридатність. А все тому, що забудовники частенько скупляться на матеріалах, що призводить до таких плачевних результатів. В інших випадках будівництво ведеться по європейським стандартам, без урахування більш суворих умов нашої кліматичної зони, холодних зим, під час яких температура зовні і всередині будинку сильно різниться (що, як ми пам’ятаємо зі шкільних уроків фізики, є причиною утворення конденсату). Інша причина – помилка при монтажі.

 

Як запобігти утворенню конденсату?

Щоб уникнути цих неприємностей, при монтажі даху слід враховувати безліч різних факторів:

 

  • теплову ізоляцію;
  • парову ізоляцію і гідроізоляцію;
  • вентиляцію покрівлі;
  • правильне облаштування відкосів, мансардних вікон.

 


У нас можна замовити фальцеву покрівлю : +38 066 428 68 14  


І це лише найбільш очевидні моменти. Спробуємо розібратися з ними більш докладно.

minvataТеплоізоляція. Саме на ній, як правило, намагаються заощадити забудовники, що часто призводить до озвучених сумних результатів. Витрата теплоізоляційного матеріалу при облаштуванні покрівлі велика, а ціна його досить висока. Бажання купити подешевше, та покласти тоньше, з людської точки зору цілком зрозуміло, але той хто поскупився на теплоізоляції – майже гарантовано заплатить двічі.

200 мм – така мінімальна товщина шару теплоізоляції для наших зим, але краще буде, мабуть, докинути до цього мінімуму. При цьому утеплювач повинен бути обов’язково з мінеральних матеріалів, застосування пінопласту тут взагалі не варіант. Укладається теплоізоляція на крокви, а не просто на підлогу. Всі ці помилки можна зустріти дуже часто на дахах багатьох будинків. А в результаті має місце серйозна інфільтрація (пропускання теплого повітря в підпокрівельний простір), і варто їй досягти позначки всього 5% – конденсат стає неминучим, притому вельми багатий.

parobarerПароізоляція та гідроізоляція. Її завдання – звести до мінімуму водяні пари, які містяться в повітрі, але захистити матеріали покрівлі від контактів з ними. Це вже другий етап захисту даху, ця плівка, якщо вона грамотно обклеєна (горизонтальними рядами з перекриттям), не тільки захищає матеріал від контакту з конденсатом, але у випадку, якщо якась його кількість все-таки утворюється, служить найбільш безболісному його видаленню, простіше кажучи, стіканню з внутрішньої сторони даху. На щастя, парова і гідроізоляційна плівка – вже не таке дороге задоволення, як теплоізоляційний матеріал, тут важливіше ретельне і акуратне обклеювання.

 

Вентиляція. В даному розрізі нас цікавить не загальна система кондиціонування повітря в будинку, а виключно провітрювання підпокрівельного простору. Правильно організований приплив і відтік повітря створює необхідну циркуляцію повітря під покрівельним покриттям, перешкоджаючи утворенню конденсату. Точкові аератори, вентильовані гребені, перфорація софітів, карнизні звіси і правильно розраховані зазори – все це має бути враховано проектом, оскільки істотно подовжує термін експлуатації вашого даху, захищаючи не тільки від утворення конденсату, але і від вогкості, яка також здатна в короткий термін зруйнувати вашу покрівлю.

aerator-dlya-krovlyventiliruemiy-konekperforirovannye-sofitykarniznie-svesy
аератор на покрівлювентиляційний гребіньперфоровані софітизвиси покрівлі

 

Технологія складання всіх покрівельних елементів повинна строго дотримуватися. Листковий пиріг покрівлі – не з тих виробів, в які можна додати солі і спецій за смаком. Все повинно виконуватися в суворій відповідності з правилами. Варто лише сказати, що порушення технології складання є найчастішою причиною утворення конденсату в покрівлі, подальші пояснення важливості дотримання інструкцій будуть зайві.

 

Чи можна застрахуватися від конденсату на 100%?

Але, навіть при, здавалося б, абсолютно доскіпливому дотриманні всіх правил, трапляються різноманітні «осічки». Часом навіть майстер з великим досвідом, оглядаючи дах, не може визначити, в чому причина утворення конденсату і де допущена помилка. В таких випадках проводиться дефектовка даху, при чому із залученням таких технологій, як тепловізор, наприклад. Закінчується все часом повною переборкою всіх шарів покрівлі, заміною пароізоляційної плівки, перекладанням теплоізоляції – і так далі.

Як бачите, технологія правильного укладання покрівлі досить складна, а кожен прорахунок обійдеться дорого, і може влетіти в копієчку, не кажучи вже про витрачених нервів, енергії, часу. Особливо актуально це стає, якщо мова йде про фальцеву покрівлю, адже дорогі листи металу можуть серйозно постраждати від вологи з зовнішнього боку даху. Монтаж сучасної покрівлі повний тонких моментів, нюансів, які потребують врахування, тому людині без спеціального досвіду є де спіткнутися.

Головна рекомендація – приділяйте підвищену увагу проектуванню і монтажу зазначених вище компонентів покрівельного пирога.

 

Олексій Макарський