Пасивний будинок – переваги, недоліки і вартість

Пасивний будинок – переваги, недоліки і вартість

Пасивним будинком зазвичай називають будівлю, потреби в теплі якої переважно покриваються «пасивними» джерелами, такими як сонячна енергія або тепло від людей або приладів.

Чудова теплоізоляція таких будівель разом з системою вентиляції і використанням сонячної енергії та внутрішніх джерел тепла, забезпечує комфортний клімат в приміщенні. Тепловтрати такого будинку з квадратного метра становлять не більше 15 кВт/год на рік (у звичайного будинку цей показник в середньому 100-120 кВт·год/м²).

 

Потреба в тепловій енергії стандартного будинку становить близько 12 000 кВт/г на рік. Оскільки в пасивних будинках потрібно приблизно на 80-90 відсотків менше теплової енергії, класичне опалення їм не потрібно навіть взимку. Це стає можливим завдяки мінімізації втрат тепла і обігріві за рахунок повітряного теплового насоса.

Додатково використовується оптимальний тепловий захист в вигляді теплоізоляції конструкцій:

  • 30 сантиметрів утеплювача на стінах
  • від 35 до 40 сантиметрів в даху
  • близько 25 сантиметрів для підлоги

Це запобігає утворенню містків холоду і є важливою передумовою для досягнення пасивних стандартів будинку.

 

 

Пасивні будинки економлять витрати на енергію

Поточні витрати можуть бути значно зменшені за рахунок економії витрат на електроенергію.

Найважливішими перевагами пасивних будинків є величезна економія витрат на енергію. Теплоізоляційний фасад, потрійні склопакети та дизайн без будь-яких витоків гарантують, що теплова енергія не втрачається через стіну або вікно. Для роботи сонячних систем і теплових насосів потрібно тільки електрична енергія, щоб забезпечити повну незалежність від нафти, газу або інших видів палива.

Низький рівень споживання енергії аж ніяк не призводить до втрати комфорту: жителі пасивних будинків відчувають, що клімат в кімнаті дуже приємний. Цей принцип працює зворотним чином влітку: із закритими вікнами і зовнішніми жалюзями внутрішній простір залишається прохолодним навіть при високих температурах.

 

 

Подача свіжого повітря через контрольовану систему вентиляції

Свіже повітря подається в пасивний будинок за допомогою контрольованої системи вентиляції. У зв’язку з тим, що подача повітря не залежить від відкриття вікон, жителі менш схильні до дії шуму, пилу, пилку і забруднюючих речовин. Звичайно, вікна можна також відкрити нормально.

 

 

Тепловий насос для опалення та гарячої води

Енергія сонячних систем використовується в багатьох пасивних будинках для нагріву води

Теплові насоси відносяться до числа найбільш важливих компонентів в пасивному будинку поруч із сонячною системою, системою вентиляції і відмінною теплоізоляцією.

Теплові насоси виробляють тепло, яке може використовуватися для опалення та гарячої води. Велика частина енергії виходить  від навколишнього середовища – від землі, води або від повітря. Інша потреба в енергії покривається електричною енергією.

Тепло переноситься в замкнутому контурі носієм в рідкій або газоподібній формі. Тепловий насос, оскільки вони в основному використовуються для регенеративних джерел енергії, вважається особливо екологічно чистим.

Нагрівання води береться від сонячної системи – це також є формою поновлюваних джерел енергії.

Експлуатаційні витрати на опалення, вентиляцію та гарячу воду складають за все від 30 до 60 євро в місяць для окремого будинку в пасивному будівництві.

 

 

Випробування повітродувкою для перевірки герметичності будинку

Повітронепроникність в пасивному будинку перевіряється за допомогою «випробування повітродувкою». Цей процес передбачає установку дверей з витяжними вентиляторами за допомогою яких створюється знижений тиск і виявляються витоки.

Витоки в оболонці будівлі призводять до збільшення споживання енергії, оскільки в цьому випадку повітря надходить в будинок, який не був попередньо нагрітий теплообмінником. Тому дуже ретельне планування всіх деталей будівлі має важливе значення.

Також варто розуміти що витоки можуть виникнути в подальшому, оскільки:

  • Дерев’яні конструкції будинку можуть зміщуватися
  • Силіконові і акрилові суглоби можуть розірватися
  • Пінополіуретан може стати пористим

Погіршення споживання енергії через таких явищ зносу через певний час майже неминуче.

 

 

Недоліки пасивних будинків – в будинку немає змінних температур

Добре продумана ізоляція допомагає уникнути містків холоду.

Як недолік пасивних будинків часто говорять, що температура майже однакова у всіх зонах будинку хоча у ванній кімнаті вона потрібна більш теплішою, а в спальні – потрібна більш прохолодною.

У пасивному будинку не існує можливості включити радіатор трохи сильніше. Нічне відкриття вікна не представляється можливим, тому що холодне повітря пошириться по всьому будинку. Як альтернативне рішення можна скористатися додатковими електронагрівачами у ванній кімнаті. Іншим рішенням є установка неізольованих припливних повітряних труб, які  допоможуть створити окремий мікроклімат у ванній і спальні.

Відсутність радіаторів також призводить до певного дискомфорту в деяких випадках – можливо, ви звикли залишати рушники сушитися після купання або душа на радіаторі, але це не працює в пасивному будинку. Точно так же, коли ви звикли притулятися до радіатора, коли ви замерзли або тремтите, наприклад, після повернення додому в сиру погоду.

 

 

Сухе повітря через контрольовану систему вентиляції

Ще одна проблема – це повітря, яке часто буває дуже сухе через систему вентиляції. Це особливо проявляється коли мешканці взимку часто виходять з дому протягом дня. В якості вирішення рекомендується встановити вентиляційну систему на найнижчий рівень при виході з будинку, але це може призвести до охолодження будинку, особливо взимку, оскільки необхідне залишкове тепло може потрапити в будинок тільки через систему вентиляції.

 

 

Стандарти пасивного будинку – рекомендації та поради

Для того, щоб мати можливість користуватися максимально можливою вигодою від пасивного будинку, неминуче дотримання певних правил поведінки. Це відноситься, наприклад, до налаштування температури в приміщенні, правильному використанню системи вентиляції та запобігання пошкодження герметичної оболонки будівлі дюбелями, гвинтами і т. Д.

Невідповідний догляд за домом може швидко прискорити споживання енергії вдвічі вище розрахункового значення. Особливо, коли електроприлади використовуються для подальшого нагріву, витрати на опалення швидко знижуються.

Теоретично, будівництво пасивного будинку повинно бути можливим без додаткових витрат у порівнянні з малоенергетичним будинком. Однак при такому зіставленні слід враховувати всі аспекти, такі як збільшення зусиль архітектора і збільшення зусиль в сфері нагляду за будівництвом. Однак вартісну сторону не слід розглядати відокремлено від економії, яку дає пасивний будинок на енергоносіях.