Чи є практичний сенс у будівництві дерев’яного будинку, або це примха і ностальгія по старовині? Чи здатне дерево досі успішно конкурувати з сучасними високотехнологічними матеріалами?
Детальніше про дерев’яні будинки
Власний дерев’яний особняк – блакитна мрія багатьох з нас. При думці про дерев’яний приватний будиночок перед внутрішнім поглядом негайно постає пастораль з горщиками, надітими на міцний пліт, виводком домашніх гусей і пихато димлячою пічною трубою.
Але будь-якій розсудливій людині відома приказка про дві сторони медалі. Тому, коли питання переходить з площини мрій у площину практичної реалізації, люди задаються питанням: чи варто братися за будівництво приватного дерев’яного будинку і які у такого рішення можуть бути плюси і мінуси? Давайте коротко розглянемо основні достоїнства і недоліки дерев’яного приватного будинку.
Переваги дерев’яного будинку
1. Зовнішня краса
Почнемо з самого очевидного. Фактично, ця його гідність вже була описана на початку статті. Дерев’яний маєточок – це справжня картинка, одне тільки споглядання якої здатне значно поліпшити настрій, не кажучи вже про думки, що ви є власником всієї цієї краси. Дерево-матеріал дуже декоративний, а деякі майстри здатні створювати з нього справжні чудеса.
2. Висока міцність
Дерево відмінно чинить опір стиску і вигину, що робить його міцним і надійним в цьому відношенні матеріалом. Досвідчений майстер також враховує той факт, що вздовж волокон дерево має ще більш високі показники міцності на стиснення. Грамотний фахівець здатний розрахувати пропорції горизонтального зрубу і вертикальних стійок так, щоб забезпечити максимум міцності без збільшення витрат на будівництво.
3. Забезпечує сприятливий мікроклімат в будинку
Багато кажуть, що дерево «дихає», але не всі розуміють, що це насправді означає. Пориста структура деревини не дозволяє накопичуватися волозі всередині будинку, і тому в дерев’яних будинках, як правило, не буває застояного повітря і задушливої атмосфери. Крім того, ця особливість дерева робить його прекрасним теплоізоляційним матеріалом.
4. Висока технологічність виробництва
Невибагливість деревини загальновідома, працювати з нею одне задоволення (якщо знаєш, як). У розпорядженні сучасного майстра велика кількість різноманітних електроінструментів, що роблять процес перетворення будматеріалу в готовий будинок швидким і безболісним. Що, в свою чергу, позитивним чином позначається і на кінцевій вартості дерев’яного будинку.
Недоліки дерев’яного будинку
Тепер коротко пройдемося по тих чинникам, які змушують деяких людей відмовитися від втілення власної мрії про дерев’яний будинок.
1. Добре горить
Те, що робить дерево таким прекрасним джерелом палива в мангалі, за іронією долі, робить його досить небезпечним при використанні в якості будівельного матеріалу. Над вирішенням цієї проблеми працюють в першу чергу хіміки, створюючи все нові рідини-антипірени, якими обробляють деревину, використовувану в будівництві.
2. Добре гниє
Будучи органічним матеріалом, деревина прагне повернутися до свого перворідного стану. Вбираючи вологу, дерево скорочує терміни власної експлуатації, а обробка деревини гідрофобними фарбами позбавляє його здатності «дихати».
3. Вразливе до біологічної корозії
Якщо говорити простіше, на ваш будинок з великим апетитом будуть дивитися різноманітні короїди і терміти. Щоб дерев’яний маєток не став для них розкішним бенкетом, доведеться подбати про обробку будинку антисептиками.
4. Деревина коробиться
Це особливо актуально для нашої кліматичної зони, якій властиві зміни температурних умов і вологості протягом року. Постійне намокання і усушка, рано чи пізно призведуть до тріщинок, а ті, у свою чергу – до тріщин.
5. Часті дефекти структури
Правильно вибрати дерево – одне з найскладніших завдань в процесі будівництва дерев’яного будинку. Природа, на жаль, не створювала дерева спеціально для того, щоб ми попиляли їх собі на будинки, тому її марно звинувачувати в тому, що вона заклала так багато різноманітних сучків і нарослей, що значно погіршують характеристики нашого будівельного матеріалу.
В кінцевому рахунку, який з перерахованих пунктів стане вирішальним у прийнятті рішення, залежить виключно від бажань майбутнього господаря. Однозначну відповідь на запитання про те, чи варто будувати дерев’яний будинок в XXI столітті – не дасть ніхто, крім вас самого.
Автор: Олексій Макарський