Життєрадісні будинки едвардіанської архітектури

Життєрадісні будинки едвардіанської архітектури

Плануєте побудувати будинок? Прикидаєте, яким хочете бачити ваше майбутнє житло? У пошуках кращого рішення ніколи не буває зайвим звернутися до досвіду історії.

Вигадлива вікторіанська епоха закінчилася зі смертю королеви Вікторії в 1901 році, і на зміну їй прийшла епоха эдвардианства. Відносно коротке правління короля Едварда VII надало, тим не менш, вражаючий вплив на стиль життя британців: від одягу до суспільного устрою і, безсумнівно, архітектури Британії.

 

Едвардинська архітектура

Про едвардинство часто згадують як про “Британія, яку ми втратили”, ця епоха оповита ностальгічними згадуваннями про систему людських взаємин, традиційну розміреність і неквапливість англійського життя. Відчайдушно пручаючись впевненому настанню Нового часу, едвардинська епоха поєднала в собі романтику “класичних” соціальних підвалин і технологій модерну, які стрімко розвивались. Цей відбиток несе на собі й архітектура того періоду: глухі і порожні до цього передмістя стали раптом розростатися світлими і просторими будинками нащадків англійської аристократії і охочими здатися такими представниками багатіїв середнього класу. Всі вони відразу кинулися в передмістя, подалі від шуму і пилу індустріального міста.

Забудовники і архітектори Британії епохи эдвардианства сміливо запозичують з інших стилів, вносячи потроху звідусіль у звичний вікторіанський, тому його називають одним з найбільш еклектичних з усіх існуючих стилів. Темні і емоційно тяжкі будинки вікторіанства в едвардинську епоху різко посвітлішали, замайоріли новими відтінками. В цьому ми бачимо перший відбиток технологічного стрибка того часу: підйом хімічної науки подарував світу небачені до того колірні палітри будівельних фарб. Частково завдяки цим кольорам эдвардианский стиль став самим “романтичним” відгалуженням класичного дизайну.

Крім цього, архітектура едвардіанської епохи має ряд характерних особливостей, які роблять її настільки впізнаваною. Давайте розглянемо їх по порядку.

Фахверк

Едвардинський будинок нерідко має фахверковий екстер’єр. Фахверком називається будівельна технологія, в якій роль несучої конструкції беруть на себе просторові секції з нахилених під різним кутом балок, що виходять назовні. Такий екстер’єр не сплутати ні з одним іншим. Він, мабуть, найбільш характерний для німецької архітектурної традиції.

Історики сходяться на думці, що фахверк едвардіанської архітектурі був запозичений з епохи тюдорів, але від тюдорівського фахверка едвардіанський відрізняється легкістю, чисті лінії будинку не громіздкі і привітні. Іноді це наслідування тюдоровскому стилю робить будинок на вигляд дуже давнім, хоча на самому насправді це не так.

01-Half-timbered

Фільончасті вхідні двері зі склом

02-edvardianskaya-arkhitektura

Ще один штрих модерну в будинках едвардіанської епохи – це витончені фільончасті двері, часто засклені. Вишуканість і оригінальність таких дверей задає тон всьому будинку, готує гостя до не меншої витонченості внутрішнього оздоблення. Часто такі двері межують з заскленою верандою, створюючи з нею єдину стилістичну композицію.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Каміни в стилі модерн

Хлисткі лінії, що складаються в хитрий малюнок – саме такі каміни вважалися стильними в той час. Використання дерева для оздоблення каміна було традиційним для едвардіанських будинків, різьблені зображення приковують до себе погляд і дивують майстерністю роботи. Висячы на стінах дзеркала, як правило, дотримувалися того ж стилю: вигнуті лінії, інкрустація гарними каменями, майстерна різьба.

03-edvardianskaya-arkhitektura

Поліровані підлоги і перські килими

04-edvardianskaya-arkhitektura

Начищені до блиску поліровані підлоги з дерева були візитною карткою будинку заможного господаря. Підлоги настільки дорогі і шикарні, що їх навіть не покривали: тільки в спальнях і вітальнях лежали дорогі перські килими, створюючи атмосферу домашнього затишку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ванні кімнати

Спеціальна кімната для обмивань у вікторіанську епоху була символом бідності. Адже у “порядного аристократа” повинні були бути слуги, які приносили і несли ванну і гарячу воду прямо в спальню благородного пана чи пані. Але в едвардіианськую епоху митися самостійно вже не вважалося непристойною справою, а багато едвардіанських будиночків були побудовані представниками середнього класу. Загалом, ванна кімната стала повсякденною справою.

Як і всі інші кімнати едвардіанських будинків, ванні кымнати також були дуже просторими, світлими і затишними. Ті ж поліровані дерев’яні підлоги, що і в ыншый частины будинку, великі вікна для освітлення вдень і світильники для нічного часу.

07-edvardianskaya-arkhitektura

Меблювання

11-edvardianskaya-arkhitektura

До речі, про світильники: едвардіанська епоха припала на час активної електрифікації Британії, так що електричні лампи і люстри замінили старі вікторіанські свічники. Втім, зі смаком підібрані світильники Новітнього часу прекрасно вписувалися в загальну гармонію меблювання, де і без того поєднувалося безліч стилів: бароко, рококо, класицизму.

Виробництво нових фарб позначилося не тільки на фасадах, але і на інтер’єрах едвардіанських будинків: меблі ніжних тонів, бежеві та зелені відтінки, небачені досі, дивували і радували око тоді, і є чудовим зразком витонченого смаку сьогодні.

 

 

 

 

 

 

Квіткові сади

Догляд за власним садком, нехай навіть він розміром не більше обіднього столу, став невід’ємним атрибутом хорошого тону. Ця мода була так сильна, що важко було знайти хоч кілька будинків на вулиці, де господарі не обробляли б свій власний квітковий сад.

Біля цих садочків, як правило, розташовувалися місця для відпочинку на відкритому повітрі: альтанки зі столами, де можна було поснідати приємним погожим днем.

09-edvardianskaya-arkhitektura

Едвардіанський стиль сьогодні

У наш час архітектори часто звертаються до досвіду домобудівників едвардіанської епохи, коли хочуть створити просторий, добре провітрюваний і світлий будинок. Однозначно – в рішенні цієї задачі архітектура едвардіанства досягла успіху краще за всіх інших.

Завдяки високим стелям, ці будівлі відмінно почувають себе під склепінчастими дахами. Двоповерхові будинки такого типу, як правило, мають на увазі облаштування такої ж простороъ і світло мансарди з безліччю широких, вишукано прикрашених, мансардних вікон.

12-edvardianskaya-arkhitektura

Підходить все це вам?

Якщо ви великий шанувальник світлих і просторих будинків, то вам дійсно варто звернути увагу на архітектуру едвардіанського періоду. Там ви точно знайдете кілька вартісних ідей і прикладів для натхнення.

 

 

Автор: Luisa Rollenhagen

Переклад: Андрій Марченко