Історичний доказ надійності фальцевої покрівлі

Історичний доказ надійності фальцевої покрівлі

Вілла «Великий Богдан», побудована в Сімеїзі ще на початку ХХ століття. Які якості забезпечили цій будівлі успішну експлуатацію донині? Проведені нами в 2013 році ремонтні роботи, дозволили знайти відповідь на це питання.

 

Селище у гори

Селище Сімеїз, розташоване на березі Чорного моря, по дорозі між Севастополем і Ялтою, можна сміливо назвати невеликим, але не можна – непомітним. Влаштувалося біля підніжжя гори «Кішка» з одного боку, і на березі моря з іншого, Сімеїз може запропонувати цілий набір чудових видів на багатющу природу українського Криму.

Але не одні тільки природні краси поклали початок розвитку цього затишного містечка, як туристичного об’єкта. Одним з поштовхів до його процвітання стало зведення тут двох вілл братів Івана і Миколи Мальцевих, видатних промисловців початку XX століття. Вілли ці, «Великий Богдан» і «Малий Богдан», в цілості й схоронності дійшли до наших днів, демонструючи надійність і довговічність будівель, закладених непересічними особистостями минулого

Саме завдяки заснуванню тут своїх маєтків промисловцями, завдяки частим візитам до них гостей, які розносили розповіді про чудесне, досі небачене місці на березі Чорного моря, Сімеїз і став популярний.

 

Архітектурна перлина

Найбільшу увагу традиційно приваблює саме вілла «Великий Богдан», будова, яке вважається справжньою архітектурною перлиною Сімеїзу. Завдяки вдалому розташуванню, будівля як би врізається в вулицю, розсікаючи її, немов скеля розбиває морську хвилю. Чітко виражений фронтовий балкон є головним елементом, утворюючим фасад, він ніби призначений не для бездіяльного споглядання, а для виголошення з нього промов.

При цьому, зазначають архітектори, будова являє собою прекрасний зразок модерну, не обтяжений зайвими декоративними елементами, вона прикрашена швидше власної простотою і функціональністю. Елегантні балкони по стилю повторюють великий фронтовий, витончено окреслюючи весь контур вілли. Відсутність складних елементів зробило будова набагато більш економічною і одночасно з цим надійною, яка сміливо приймає виклик часу, легко реставрується, і ремонтуєтсья.

 

Фальцева покрівля віком у сто років

faltsevaya-krovlya-100letАле найбільше в цьому архітектурному пам’ятнику нас цікавить його покрівля. Для когось це прозвучить, як дивний факт, але «Великий Богдан» під час будівлі, сто років тому, був вкритий саме фальцевою покрівлею. Насправді це зовсім не дивно, якщо брати до уваги, що господарем був солідний промисловець, який знав сенс в технологіях.

Адже ця технологія фальцевого кріплення листів з цинку, міді, оцинкованої сталі, була відома ще дуже давно. З самого моменту своєї появи така технологія мала прекрасну репутацію надійного і довговічного способу облаштування покрівлі для практично будь-яких будівель. Фактично, термін служби такого даху не обмежений нічим, крім самого металу, з якого вона створена. Лише з приходом його в непридатність, треба відзначити, дуже нешвидким, виникає необхідність у заміні покрівлі. Сам же фальц, як метод скріплення аркушів, шляхом згортання їх в особливий вузол, відкидає необхідність у додаткових кріпильних матеріалах, і, отже, виключає з системи покрівлі більш слабкі, недовговічні елементи.

Саме такий дах простояв на «Великому Богдані» незмінно на протязі більше ста років. Наочним речовим доказом того є вирізка шматка оригінальної даху, на якому збереглася печатка, логотип заводу-виробника, з датою виготовлення – 1912 рік. Вражаюче, чи не так? Будівельники і перші господарі будинку вже дуже давно пішли у світ інший, а дах зажадав заміни тільки зовсім недавно

 


У нас можна замовити фальцеву покрівлю : +38 066 428 68 14  


Рівень якості, у якого є ім’я

Друк заводу виробника оцинкованої сталі на фальцевой покрівлі
Фальцева покрівля 1912 року

Як уже було зазначено, фальцева покрівля має потенційно такий запас довговічності, який має сам метал цьогодаху. Тому, не менш цікавим є питання виробника самих листів цього покриття. На логотипі можна легко прочитати «Р.О.М.З.Г. въ Луганске», що розшифровується, як «Російське товариство машинобудівних заводів Гартмана».

Густав Гартман – історична особистість, німецький промисловець, людина великого розуму і надзвичайної працездатності, вже мав свій власний завод в місті Хеймниц, заснував 3 травня 1896 року новий завод у Луганську. Сьогодні цей завод носить назву «Луганського тепловозобудівного».

Гартман прибув до Росії в 1885-му рік, в момент її промислового розвитку, щоб позмагатися у своїй справі з уже функціонуючими на її території 6-ю паровозобудівними заводами. І, судячи з того, що саме його заводу в Луганську був замовлений метал, який надалі більше ста років успішно служив покрівлею віллі «Великий Богдан», йому це вдалося.

 

Фальцева покрівля: багата історія і сучасні технології

Як бачимо, фальцеві покрівлі застосовувалися ще дуже давно, на них покладали надії, як на міцні і зносостійкі

Укладання крівлі фальца
Укладання крівлі фальца

види покрівлі. Очевидно також, що ці надії повністю виправдалися. «Великий Богдан» – зовсім не єдиний приклад успішного застосування фальцевої покрівлі в архітектурі, існує також безліч інших прикладів, ще більше яскравих.

Нинішні технології роблять виробництво довговічних і якісних дахів на порядок більш доступними простому споживачеві. Сучасний метал для фальцевої покрівлі додатково покривається полімерними покриттями, що значно подовжує термін служби. Сьогодні вже зовсім не обов’язково бути великим промисловцем або аристократом, щоб дозволити собі якість, зносостійкість, елегантну естетику фальцевой покрівлі з оцинкованої сталі, титан-цинку, алюмінію або міді, сміливо розраховуючи залишити після себе ще своїм дітям і онукам надійний дах над головою.

Олексій Макарський