Шум під час ремонту квартири. Як не посваритися з сусідами?

Шум під час ремонту квартири. Як не посваритися з сусідами?

Дратівливий шум, неминуче супроводжує ремонтні роботи, регулярно стає причиною конфліктів між сусідами. Як зробити так, щоб поліпшення житлових умов не зіпсувало відносин з оточуючими?

 

Буква закону

Законодавчі норми допустимого шуму в житлових будинках в Україні прописані дуже конкретно. Відповідно до статті 24-ї Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», проведення гучних ремонтних робіт заборонено в робочі дні з 21:00 до 08:00, а у вихідні дні — цілодобово.

Другий документ, що регламентує шум під час ремонту квартири, та інших приміщеннях, готелях, гуртожитках і т. д., вторить першому — це постанова Кабінету Міністрів України № 45, яким затверджено Правила користування приміщеннями житлових будинків. Правила також забороняють галасливі роботи у святкові і неробочі дні.

 

Чим загрожує скандал?

Порушення статті 182 адміністративного Кодексу України винному загрожує покаранням у вигляді попередження, або штраф від 85 до 255 гривень. Подальші порушення тієї ж статті можуть спричинити за собою (не обов’язково) штраф вже у розмірі до 510 грн з конфіскацією шумного обладнання.

Вже неприємно, але це ще не все. Оскільки шум може завдати не тільки моральний збиток, але і шкоду для здоров’я, проведені вами ремонтні роботи можуть навіть стати причиною судового позову на кругленьку суму. Загалом, наслідки вашого розбрату з сусідами можуть бути вельми небажаними.

Які роботи вважаються галасливими?

Тут все гранично ясно: Санітарні норми допустимого шуму встановлюють, що вдень дозволено «звучати» не голосніше 55 дБ (рівень шуму при розмові середньої гучності), а вночі треба бути тихіше 40 дБ (шум листя, видаваний при легкому вітерці).

При цьому в законодавстві зазначається, що обмеження щодо дБ діють тільки на шум, який досягає сусідських приміщень. Тобто міряють, якщо що, у них – у своїй квартирі можете шуміти сильніше якщо звук не поширюється.

Але, як бачите, ваш перфоратор (видає близько 100 Дб) не зовсім уміщається у вузькі рамки санітарних вимог. На жаль, як вже було сказано, шум є шкідливим для здоров’я фактором, так що ніяких поблажок і законодавчих змін чекати не доводиться.

Як же бути? Невже провести ремонт у квартирі неможливо так, щоб не стати при цьому порушником адміністративного Кодексу?

Психологія ремонту

Звичайно, можна. Але для цього доведеться встановлювати контакт з власними сусідами. Ніхто не оштрафує вас за шум в недозволений час або за перевищення його допустимого порогу, якщо сусіди не почнуть скаржитися в міліцію. Немає постраждалих — немає правопорушення.

Важливо розуміти, що роздратована безперервним набридливим шумом з-за стіни людина перестає мислити об’єктивно. Їй починає здаватися, ніби сусід за стіною навмисне знущається над нею. Якщо ви не розвієте цю підозру, то скоро вона переросте в тверду переконаність, і у вас на порозі виникне сусід, який буде ненавидіти вже не шум з-за стіни, а конкретно вас.

Ні знання законів, ні чесні спроби їх дотримуватися, не замінять вам у цьому разі простого людського спілкування. Прийдіть до сусіда першим, познайомтеся з ним ближче, поясніть ситуацію. Дайте зрозуміти, що не бажаєте приносити йому незручностей, а навпаки, хочете мінімізувати заподіяний дискомфорт. Дізнайтеся, чи немає в домі дітей, коли вони сплять, в які години шум не буде заважати нікому. Можете вважати цей етап  підготовчим у вашому ремонті.

 

Що ще можна зробити?

Можливостей знизити шум під час ремонту, на жаль, не багато. Але дещо все-таки можна зробити.

Використовувати якісне обладнання

Якщо замість хорошого перфоратора ви вирішите свердлити дірки в стіні старим дрилем, то навіть суд виправдає сусіда за ваше вбивство. Жарт, звичайно, але в ньому є частка правди: сучасні і технологічні інструменти роблять роботу краще і швидше, а значить і шум під час ремонту квартири буде менше. Та й самі вони, як правило, видають не такі гучні звуки у включеному стані, ніж застарілі моделі.

 

Виконуйте галасливі роботи одним заходом

Чітке планування всіх етапів роботи дозволить не розтягувати ремонт. Ті дії, які виробляють багато шуму, краще зробити за один-два рази, не розтягуючи на багато підходів. Три години шуму психологічно сприймаються легше, ніж двадцять хвилин кожну годину протягом всього дня.

Найміть хорошу бригаду

Ця порада об’єднує в собі попередні два. Професіонали завжди виконують роботу швидко, якісно, витрачаючи мінімум зусиль і ресурсів. В даному випадку набагато вигідніше буде оплатити роботу майстрів-ремонтників, ніж адвокатів, так і сам ремонт в підсумку вийде куди більш якісним.

Не перетворюйтеся в жертву

Так, ремонт доставляє незручності сусідам, і ставить вас у незручне становище перед ними. Але він не робить вас безправним ізгоєм суспільства. Ви повинні бути готові піти на взаємовигідний компроміс, на розумні поступки, але не ставати покірним хлопчиком для биття. Нехай ви галасуйте, але ніхто не має права кричати на вас, ображати вашу честь і гідність, псувати ваше майно. Сміливо припиняйте будь-яку самодіяльність з боку сусідів, на зразок викручування пробок — досить популярного методу «боротьби з шумом». Особливо запопадливим сусідам натякніть, що їх жваве поведінка може стати причиною відповідного позову з вашого боку.

Автор: Олексій Макарський