Електропроводка: нервова система вашого будинку ★ BudPom

Електропроводка: нервова система вашого будинку ★ BudPom

Як прокласти електропроводку в приватному будинку правильно? Яких правил слід дотримуватися, щоб не довелося незабаром все переробляти заново? І чи не простіше буде доручити таку роботу кому-небудь зі спеціальною освітою? Про це – в невеликій інформаційній статті.

 

Будівництво приватного будинку неминуче включає в себе облаштування його майбутнього енергопостачання. Це дуже непросте завдання, впоратися з яким правильно новачкові з першого разу вдається вкрай рідко. Навіть ті господарі, що будують будинок своїми руками, для прокладки електропроводки все ж воліють наймати професіоналів. Адже потрібно розбиратися з цілим сонмом проблем і питань. Які вибрати вводи? Як організувати управління освітленням? Який матеріал вибрати для кабелю? Як вибрати електролічильник? Ось лише кілька прикладів типових питань, на які не так-то просто відповісти людині без потрібного диплому або досвіду.

Електропроводка в будинку

Elektroprovodka-doma-006Знання основних принципів устрою електропроводки в приватному будинку, втім, стануть в нагоді будь-якому господареві, навіть якщо ви прийняли рішення найняти для виконання робіт фахівців. Це допоможе вибрати підрядника, а в майбутньому – грамотно експлуатувати енергосистему будинку, розуміти її пристрій.

 

 

Які знадобляться інструменти?Elektroprovodka-doma-005

У списку легких інструментів немає нічого екзотичного: пасатижі, викрутки (хрестова, шлицевая, обов’язково індикаторна), ріжкові ключі, і так далі. Знадобиться також і «важка артилерія»: дриль, шуруповерт, болгарка, штроборіз, перфоратор.

 

 

Elektroprovodka-doma-008З чого починається електропроводка приватного будинку?

Зі стовпа – такий однозначний відповідь. Опора лінії електропередач, що стоїть біля вашого майбутнього будинку і є початок вашої електропроводки. Щоб підключитися до нього вам, в першу чергу, потрібно буде визначитися, який кабель ви будете використовувати для ввідного. Сумарне розрахункове споживання всіх електроприладів майбутнього будинку, а також наявність серед них потужних «споживачів», наприклад, опалювального котла, визначать, чи  обійдетеся ви без трифазної мережі, або доведеться зупинити свій вибір саме на ній.

 

Розрахунок сумарного навантаження на мережу

Elektroprovodka-doma-003Проводиться з усією ретельністю. Завжди рекомендуєтьсявам брати з запасом. Втім, надто старатися і «скупитися», запасаючись, теж не варто, це може обійтися в дзвінку копієчку: товщина перерізу кабелю, приміром, прямо впливає на вартість метра. У середньому будинку не завжди набирається навіть 25 кВт, але не потрібно забувати, що з кожним роком у наших будинках заводиться все більше всяких приладів, що споживають електроенергію, про які кілька років тому ми й не чули. Особливо цим грішать кухні, які все далі обростають різними комбайнами, сучасними мікрохвильовками, електроплитами, і тому подібними зручними, але ненажерливими в плані електроенергії речами.

Що являє собою електричний розподільний щит?Elektroprovodka-doma-007

Освітлювальні та розеткові групи лінії, звані також магістралями, зводяться до автомата-вимикача. Всі ці автоматичні вимикачі зібрані в одному, добре захищеному, розподільному щиті. В залежності від того, розетковий автомат або освітлювальний, встановлюється поріг струму спрацьовування вимикача (16-25 А й 10-16 А відповідно). Розподільчий щит грає дуже важливу роль в системі електропроводки, так що економити на ньому не рекомендується. Краще вибрати якогось відомого виробника, у підсумку це і заощадить гроші, і надійніше захистить ваш будинок.

Що важливо знати, плануючи розводку кабелів?

Elektroprovodka-doma-004Крім грубих помилок, на зразок неправильного з’єднання декількох сусідніх розеток шлейфом, є і більш незначні особливості, які легко випустити з уваги. Так, плануючи розведення, потрібно розрахувати, де будуть стояти пральні машинки, електричні плити, котли, щоб виділити для кожного такого потужного споживача окрему, «особисту» розетку. Це означає, що така розетка не повинна бути з’єднана в групу ні з якою іншою, що обумовлено більш серйозним навантаженням на мережу, забезпечуваною роботою цих агрегатів. Перетин проводів має бути різним для розеткових груп (2,5 мм2) і для груп освітлення (1,5мм2).

Відкрита і прихована проводки

Elektroprovodka-doma-009Яку вибрати і чому? Вибір в даному випадку не складний, все визначається характеристиками вашого будинку. Дерев’яний будинок вимагає підвищеної уваги до питань безпеки. В ньому робиться відкрита проводка, і такі методи, як азбестова підкладка, сумно популярна в наших селах, повністю виключені. Безумніше буде, мабуть, тільки підкладка з сухої соломи. Можна прокладати в гофрорукаві з самозатухаючого пластику, але зовнішній вигляд такої проводки загрожує розполохати всіх ваших гостей, що прийшли святкувати новосілля. Самим розумним способом для дерев’яного будинку буде проводка у электрокоробах: естетично, безпечно, розумна ціна.

Прихована електропроводка проводиться в бетонних, цегляних будинках. У заздалегідь вирізані канали-штроби укладається кабель, а потім ці штроби ретельно заштукатурюються. Для розеток теж вирізують у стінах спеціальні поглиблення, куди потім садять підрозетники на розчин. У порівнянні з організацією відкритої проводки, процес цей досить трудомісткий і куди більш відповідальний, адже після закінчення робіт дістатися до проводів буде вже не так-то просто.

 

Техніка безпеки

Цей пункт йде останнім виключно з міркувань його очевидності для будь-якої розсудливої людини. Струм – сила дуже небезпечна, і хоча більша частина робіт проводиться, зрозуміло, зі знеструмленими проводами, але правила техніки безпеки все ж слід ретельно вивчити перед початком робіт. Якщо ж виникає необхідність провести якісь роботи «під напругою», від гріха подалі, краще доручити цю задачу фахівця.

Elektroprovodka-doma-002

 

Автор: Олексій Макарський