Утеплення дерев’яного будинку. Як зробити дерево по-справжньому теплим?

Утеплення дерев’яного будинку. Як зробити дерево по-справжньому теплим?

Як зберегти тепло в дерев’яному будинку? Що саме потрібно утеплювати, як це робиться і які потрібні матеріали? Про це – в короткій інформаційній статті.

 

Дерев’яний будинок – це гарно, екологічно, дорого. Пройшли ті часи, коли дерев’яний будинок був у будь-якого селянина, сьогодні володіння такою нерухомістю є ознака людини заможної. Але навіть заможні громадяни не можуть дозволити собі розорятися на рахунках за опалення дерев’яного будинку, належним чином не утепленого. Утеплення такого будинку – процес багатоетапний, що складається з утеплення покрівлі, горищних перекриттів, стін, підлоги і цокольної частини, і у нього є деякі особливості, не властиві іншим видам будівель.

Утеплення стін дерев’яного будинку

derevyannyy-dom-002Саме зі стін слід почати опис технологій утеплення дерев’яного будинку, оскільки це, як правило, основний і найбільш витратний фронт робіт з точки зору часу, сил і ресурсів. Схема утеплення стіни повинна виглядати наступним чином:

 

  • власне, стіна
  • пароізоляція
  • теплоізоляція
  • гідроізоляція
  • декоративне облицювання, сайдинг

 

Завдання пароізоляції у цьому багатошаровому пирозі полягає в якісному стримнні н потоку вологого повітря. Теплоізоляція служить утриманню в приміщенні теплого повітря, а гідроізоляція повинна утримувати вологу, пропускаючи при цьому пар. Ну, а облицювання радує око оточуючих. Все це звучить досить нескладно, до тих пір, поки не починаєш вдаватися в нюанси процесу утеплення дерев’яного будинку.


Замовити утеплення будинку у нас: (066) 225 40 57


Як організувати пароізоляцію дерев’яних стін?

derevyannyy-dom-003Складність тут полягає в тому, що дерево, ке використовується у будівництві будинків саме по собі досить різноманітно, і володіє різними характеристиками, показниками вологості. Так, пилений брус або колоди, нарубані вручну, мають досить виражену тенденцію до усадки протягом першого року експлуатації. Після першого року ці процеси трохи сповільнюються, але тривають — всього протягом п’яти років. В результаті дерево може досить істотно деформуватися, що призведе до виникнення тріщин.

Для оциліндрованої колоди або профільованого брусу такі процеси не так страшні, оскільки технологічна обробка робить їх більш герметичними в місцях сполучень. А ламелі профільованого клеєного бруса взагалі вважаються фактично теплоізоляційним матеріалом самі по собі. Так чи інакше, найбільш популярні рулонні матеріали для гідроізоляції – це руберойд, алюмінієва фольга або поліетиленова плівка. Їх щільно розташовують між стіною і теплоізолятором, з ретельною проклейкою стиків.

Вибір утеплювача

З усіх стандартних видів утеплювачів, використовуваних сьогодні: пінопласту, екструдованого пінополістиролу, скловати та інших, найбільш вдалим вибором для дерев’яних стін буде, мабуть, мінеральна вата. Особливості мінвати, як матеріалу, найкращим чином прикривають слабкі сторони дерева — мінвата добре виводять  у зовнішнє середовище випари, не дає розповсюджуватися цвілі, грибкам, не схильна до біологічної корозії, а також відповідає дереву з точки зору екологічності, оскільки виробляється з нешкідливих для людини матеріалів. В якості приємного бонусу – стійка до впливу самих високих температур.

derevyannyy-dom-004

Утеплення зовні або зсередини?

uteplenie-sten-derevyannogo-doma-iznutryЗазвичай прийнято робити зовнішнє утеплення стін, але горді власники рублених стін не бажають втрачати їх автентичний натуральний зовнішній вигляд, тому часто воліють внутрішнє утеплення. Однак у внутрішнього утеплення є ряд недоліків:

 

  • неминучість скупчення конденсату
  • «гола» стіна, яка виходить на вулицю, не захищена від злого морозу
  • порушення природної дифузії
  • зменшення житлової площі будинку
  • погіршення характеристик утеплювача

 

Крім цього, при утепленні стін зсередини, неминуче утворення холодних мостів у зонах примикання до стін перекриттів. Утеплити ці зони практично неможливо, і через них в атмосферу буде йти значна кількість тепла.

Утеплення даху

uteplenie-krovly-derevyannogo-doma-2Всі ці хитрощі не мають сенсу, якщо не утеплений дах – саме через нього йде найбільший відсоток тепловтрат. Горищна перегородка даху має стати заслоном від холоду у вашому будинку, а тому також повинна бути утеплена. Якщо ми говоримо про дерев’яні будинки, то краще віддати перевагу в якості утеплювача мінеральній ваті, а не пінопласту, як це часто роблять. Так, пінопласт менш дорогий, але рулонна мінвата зручніше укладається між кроквами і балками, вона надійніше і довговічніше.

Товщина теплоізоляції даху дерев’яного будинку для наших зим повинна становити не менше 200 мм, а краще більше. Також не варто забувати про небезпеку виникнення конденсату на даху, його появі важко запобігти навіть за допомогою найграмотнішою складання утеплювального пирога. Тому, внутрішня сторона даху повинна бути обклеєна гідроізоляційної плівкою, а сам підпокрівельний простір – достатнім чином вентилюватися.

Утеплення підлоги

uteplenie-pola-derevyannogo-domaБагато в чому схоже на утеплення даху. Спочатку монтуються дерев’яні лаги, до них знизу кріпляться дерев’яні дощечки-щитки. На них вже укладається утеплювач. Зверху, на утеплювач, кладуть пароізоляційний матеріал. Зазори і проміжки слід заклеїти, для цього можна використовувати металізований скотч. А вже зверху укладають дерев’яний настил, за яким йде фінальна обробка.

Вибір утеплювача залишається за вами, але мінеральна вата все так само краща. Що стосується пароізоляції, то для дерев’яного будинку можна, мабуть, розщедритися на мембранну ізоляцію, вона захищає на сьогоднішній день найкраще, але досить дорога.

 

Фундамент і підвал

Особливо важливо утеплити підлогу в дерев’яному будинку, де передбачений підвал. Сам підвал і фундамент повинен бути добре утеплений ще при будівництві, тобто зовні, стверджують експерти. Фундамент дерев’яного будинку заглиблений не менше ніж на півметра, і якщо зовнішнє утеплення не було зроблено під час будівництва, то краще розкопати фундамент на 40-50 см. і утеплити.

Але теплоізоляція фундамент повинна бути зовнішньою, оскільки вона захищає бетон від замерзання-відтавання, а значить від зайвого розширення-звуження, тобто – від деформацій і мікротріщин. Зовнішньо утеплений фундамент будинку – основа його довголіття. Матеріали застосовуються ті ж самі.

derevyannyy-dom-005

Утеплення дерев’яного будинку має бути системним

Як бачите, для того, щоб правильно утеплити будинок, потрібно продумувати все заздалегідь, ще до будівництва – тоді процес утеплення дерев’яного будинку пройде куди менш проблематично. А якщо утеплення не було зроблено своєчасно, то слід замислитися про це якомога швидше – це прямий шлях до ефективної економії ваших грошових коштів і створення прийнятного мікроклімату у вашому дерев’яному будинку.

Олексій Макарський