Слухове вікно

Слухове вікно

Навіщо потрібні слухові вікна? Чи варто їх використовувати в покрівлі вашого приватного будинку?

 

Що являє собою слухове вікно?

Як ви можете бачити на фото, слухове вікно – це невеличке, вмонтоване у дах віконце-будиночок, який у нас жартома називають «шпаківнею». Це віконце виконує завдання провітрювання даху, пропускає сонячне світло у горищне приміщення і, при якісному виконанні, прикрашає собою фасад приватного будинку. Іноді цю функцію виконують маленькі отвори, прорізані прямо в покрівлі, але це не зовсім те, що ми будемо сьогодні розглядати. Нас цікавлять слухові вікна (у західній традиції називаються «dormer») ті самі «шпаківні», які мають свою власну, особливу структуру і форму, бокові стінки і дах.

slukhovoe-okno-02

 

 

Які бувають слухові вікна?

Вони діляться на кілька типів, в основному за ознакою оформлення даху над самим слуховим вікном. Ось лише найпоширеніші з них:

  • з плоским дахом
  • трикутне
  • чотирикутне
  • з дахом-трапецією(панорамне)
  • вальмове
  • односкатне
  • напівкругле
  • зенітне (повністю виконане зі скла)

 

slukhovoe-okno-03

Це далеко не повний список, існує безліч варіацій, і ніхто не вимагає від вас в цьому разі суворого дотримання певних правил: вибір залишається за вашим смаком і дизайнерським баченням слухового вікна. Але ось безпосередньо монтаж кожного вікна зажадає від вас вже неухильного дотримання технології конструкції. Вікно з плоским дахом, приміром, обов’язково повинно мати власні водовідвідні жолоби. Тому ж, воно повинно розташовуватися хоча б під невеликим ухилом (від 5 до 15 градусів). Якщо ж ухил зробити більш 15 градусів, то слухове вікно вже перетворюється в односкатное. І так далі: нюансів тут вистачає, всіх не перерахуєш. Набагато важливіше дотримати всі тонкощі споруди конструкції, не наробити помилок з гідроізоляцією, оскільки це гарантовано обернеться неприємностями зі всією вашою покрівлею в майбутньому.

slukhovoe-okno-05

 

Послідовність встановлення слухового вікна

Як і в будь-якомій серйозній будівельній справі, все починається зі складання креслення. Вирішується питання розміру слухового вікна та їх кількості. Якщо ви хочете забезпечити світлом і повітрям вашу мансарду, то навряд чи справа обійдеться одним слуховим вікном. В даному випадку розрахунок проводиться за правилом: сумарна ширина слухових вікон повинна перевищувати 50% ширини всієї мансарди. Додатковою перевагою слухового вікна в даному варіанті є збільшення корисної площі, адже кожне віконце додає ще трохи простору, і прикрашає не тільки покрівлю, але і внутрішнє приміщення мансарди. У випадку з вікном для горища, звичайно, велика кількість вікон не потрібно.

slukhovoe-okno-09

Вибір місця для слухового вікна зазвичай визначається правилом: розташовуй на одній осі вікно на покрівлі з вікном в стіні будинку. Це просте дизайнерське рішення, яке гармонійно вплітає слухове вікно в єдиний малюнок з іншим фасадом.

 

Збірка вікна починається з монтування каркасу. Робиться це одночасно із зведенням усієї кроквяної системи даху. Не можна забувати, що слухове вікно дає додаткове навантаження на покрівлю, тому в місці його розташування кроквяна система даху зміцнюється кроквяними ногами більш високої міцності. Також не варто робити врубки перемичок в кроквяні ноги даху-основи. Це (зазвичай зручне) рішення в даному випадку дуже послаблює їх.

Нижня і верхня поперечні балки встановлюються на рівні зовнішньої стіни будинку й за розміром вікна відповідно. Далі слідує монтаж вертикальних стійок, з’єднаних угорі єдиним поперечним бруском. Виходить віконна рама, яка з’єднується вже з верхньою балкою.

slukhovoe-okno-07

Після того, як каркас завершено, виробляють установку конькового бруса і маленьких крокв даху самого вікна. З внутрішньої сторони стінки вікна обшиваються гідроізолюючими матеріалами. Робити це потрібно з усією ретельністю, слухові вікна часто виявляються слабкою ланкою в гідроізоляційної системи покрівлі. Проклеїти потрібно все, особлива увага повинна бути приділена стикам, де найскладніше забезпечити якісну ізоляцію. У такому випадку потрібно вдатися до спеціальних гідроізоляційних матеріалів: мембран, герметиків з силікону, ущільнювача планок.

Ну, і завершує роботу мотаж покриття. Він проводиться разом з встановелнням покрівлі всього даху, з використанням того ж матеріалу, і не має ніяких особливостей і важливих відмінностей.

slukhovoe-okno-04

Чи варто робити слухове вікно в приватному будинку?

Як ви змогли переконатися, що складання такого вікна – заняття не п’ятихвилинне. Наведені тут схеми зборки вікна добре відображають чималу складність конструкції. Адже по суті «слухове вікно» – це справжній дах в мініатюрі. Провітрювання горищного приміщення можна забезпечити і більш простими способами, а освітлення мансарди простіше зробити за допомогою плоских мансардних вікон до самої покрівлі. З іншого боку, витонченість і колорит слухового вікна не компенсує, мабуть, жоден інший елемент покрівлі.

slukhovoe-okno-06

Автор: Андрій Марченко