Ремонт квартири в панельному будинку. Що потрібно знати?

Ремонт квартири в панельному будинку. Що потрібно знати?

Як перетворити стару квартиру в старому панельному будинку в житло європейського стандарту, і чи є сенс взагалі за це братися?

 

«Якщо доля підсунула вам лимон – зробіть з нього лимонад» – повчає англійське прислів’я. Що ж, з лимонами все просто, але що робити, якщо життя підкинуло квартиру в старому панельному будинку? Тонкі стіни не стримують ні тепла, ні звуку, постійно протікають труби водопостачання та каналізації, не витримує сучасного навантаження електропроводка, тісне планування, низькі стелі. Зробити «лимонад» з таких «лимонів» – задачка куди менш тривіальна.

Але вирішувана! Життя в панельному будинку може стати набагато комфортніше, якщо зі старанням і знанням справи підійти до капітального ремонту. У цій статті ми розповімо як не випустити з уваги важливих деталей, без урахування яких не буде належного результату.



Теплоізоляції – перший пріоритет

Найбільш хворе місце панельного будинку – це шви. Починати будь-який косметичний ремонт квартири в панельному будинку до ліквідації проблеми зі швами, значить пускати гроші на вітер. Стики панелей є слабкою ланкою конструкції самі по собі, а виконані наспіх якими-небудь студентами з будівельного технікуму півстоліття тому, вони являють собою джерело цілого ряду значних проблем. Нерівномірна усадка утворює щілини в стиках вже в перші роки експлуатації, і з часом проблема лише поглиблюється. А звідси і вічний холод взимку, сирість, цвіль і грибок, що роз’їдають все на шляху своєї експансії. Здуваютсья шпалери, буквально тече по стінах вода, та інші прояви слабких швів, що створюють в будинку, замість очікуваного затишку, тривожну санітарну обстановку.

remont kvartiry v panel'nom dome 01-min

Як герметизувати міжпанельні шви?

Сучасні методи дозволяють провести якісну герметизацію швів, виправивши і помилки горе-будівельників, і згубний вплив часу. Технологія ця задоволена проста:

  • Спеціальними інструментами майстра вичищають стики, видаляючи з них старі герметизуючі матеріали
  • Повністю зачищають стик від найменшого сміття та бруду;
  • Заповнюють кожен сантиметр вільного простору монтажною піною;
  • Укладають пористий утеплювач;
  • Наносять на ущільнювач герметизуючий шар.

Звичайно, ця проста процедура ускладнюється зазвичай тим, що проводити її доводиться на висоті в кілька поверхів, але промисловий альпінізм легко вирішує цю задачу.

Ціни на герметизацію швів в середньому коливаються від 250 до 400 грн. (10-16 USD) за погонний метр, в залежності від застосовуваної технології (первинна, вторинна герметизація, «теплий шов», і т. д.), а мінімальна сума замовлення починається десь від 5 тис. грн.

remont kvartiry v panel'nom dome 02-min

Зовнішнє утеплення квартири

Наступний важливий етап приведення квартири панельного будинку у житловий стан – зовнішнє утеплення зовнішніх стін. Існують способи внутрішнього утеплення, але вони категорично небажані, зважаючи на їх руйнівний вплив на стіни будинку.

Починати цю роботу можна відразу після герметизації швів: вся стіна очищається, і бажано ретельно грунтується, після чого на неї накладають утеплювальний пиріг.

Як утеплювач використовують, як правило, звичайний пінопласт. Його клеять на спеціальний клей до стіни, для надійності зміцнюючи конструкцію дюбелями по всьому периметру з певними інтервалами. Найменші зазори між листами пінопласту заповнюються монтажною піною, надлишки якої зрізають ножем після її засихання. Наступний кроком йде накладання тонкої сітки, покликаної утримувати штукатурку. Її буквально вдавлюють валикомв  пінопласт, після чого наносять шар штукатурки і фарбують все в кольори за бажанням замовника.

Вартість роботи становить від 250 до 350 гривень за кв. м. (10-14USD) найдешевший варіант навряд чи обійдеться дешевше 3-х тисяч гривень, а за кутову квартиру доведеться викласти не менше 5-ти тисяч. Утеплення мінеральною ватою обійдеться дорожче, але в цілому все залежить від необхідного шару утеплювача. Якщо будинок відносно теплий, то досить буде і п’яти сантиметрів, але, як правило це 10 см.

remont kvartiry v panel'nom dome 03 min

Потрібні дозволи на проведення таких робіт?

На жаль, так (а може і ні). Так що це питання доведеться заздалегідь обговорити з ЖЕКом. Як правило, керівництво ЖЕКів не заперечує, розуміючи стан речей і нагальну необхідність утеплення панельного будинку. Справа може закінчитися звичайним усним дозволом і видачею ключа від горища під розпис (він вам знадобиться, щоб впустити на дах альпіністів), але іноді працівники ЖЕКів можуть і відмовити, закомизитися і піти на принцип, з шкідливості або зі страху перед відповідальністю, а інші просто  з упереджень проти утеплення зовнішніх стін, що псує (нібито) зовнішній вигляд будинку. У такому випадку доведеться застосувати всі наявні навички дипломатії. Силою цього питання не вирішити, так що намагайтеся не псувати відносин з працівниками ЖЕКу, принаймні до закінчення ремонту.

remont kvartiry v panel'nom dome 07 min

Ліквідація містків холоду на вікнах

Ось ще один зрадник, готовий відчинити ворота вашої фортеці тепла і затишку ворожому протягу – вікна. Віконні рами у таких будинках, як правило, давно просяться на спочинок. Кращим варіантом буде поставити нові двокамерні (три скла) пластикові склопакети, викинувши старі вікна разом зі старими рамами. Це витратна справа, самий недорогий двокамерний склопакет буде коштувати не менше 3 тисяч гривень (120 USD), плюс установка.

Є також і тимчасові заходи, що дозволяють певною мірою знизити тепловтрати через вікна. Для цього рами ретельно вимивають знежиреним розчином, чекають їх повного висихання, і наклеюють на них ущільнювач. Щілини між рамами і склом замазують старої доброї віконною замазкою. Це дозволить пережити зиму до встановлення якісних склопакетів.

remont kvartiry v panel'nom dome 06 min

Справжній ремонт тільки починається!

Лише після того, як квартира належним чином утеплена, можна переходити до ремонту квартири в панельному будинку всередині. Тут також справ у вас буде предостатньо: треба буде вирівняти стіни і підлогу (помиляються ті, хто вважає, що раз панельний будинок, то все це за визначенням має бути рівним), замінити старі труби опалення, водопостачання, каналізації, замінити електропроводку, поставити нову сантехніку, і тільки тоді вже клеїти шпалери, класти підлогу, і ставити двері.

Але всі ці роботи в панельному будинку нічим не відрізняються від ремонту будь-якої іншої хрущовці, більш докладно про що ви можете прочитати в статті: Ремонт в хрущовці – фото, планування, поради

remont kvartiry v panel'nom dome 04 min

 

 

Автор: Олексій Макарський