Фальцева покрівля – втілення традицій європейської архітектури

Фальцева покрівля – втілення традицій європейської архітектури

Є думка, ніби фальцева покрівля поступається іншим видам даху в елегантності, витонченості, естетиці. Але таке заява на практиці виявляється безпідставною. І щоб переконатися в цьому, звернемося до історії архітектури.

 

Приклади фальцевої покрівлі в класиці світової архітектури

Фальцева покрівля впевнено входить в моду. Її цінують за високу якість, чудовий рівень захисту, виняткову надійність. Але деякі інші переваги фальцевих покрівель значно менш відомі. Наприклад, їх архітектурна універсальність і естетична складова. Так, деякі господарі приватних будинків, задумавши нове будівництво, вагаються у використанні фальцевої покрівлі, аргументуючи це тим, що такий вид дахів підходить більше для офісних будівель, складів і тому подібних «практичних» будівель. А от з точки зору естетики краще вибрати що-небудь інше, черепицю, наприклад.

Але подібне твердження нескінченно далеко від істини і сформувалося виключно із суб’єктивних уявлень про фальцеву покрівлю, як про щось новоме, надсучасноме, позбавлене елегантності визнаних архітектурних стилів. Насправді у фальцевій покрівлі досить довга історія, повна чарівних прикладів і надихаючих зразків архітектурного мистецтва багатьох народів Європи.

 

 

Походження фальцевої покрівлі

Почати, мабуть, слід з Німеччини – батьківщини фальца. Ще в XVIII столітті почали замислюватися про альтернативу часто використовуваних у той час свинцевих пластин, які були важкими і недостатньо довговічними. І саме технологія кріплення більш тонких і легких аркушів (картин) покрівлі – «фальц» (від німецького falten – згортати, складати) зробила можливим використання цинку і міді, і дала назву самої технології фальцевой покрівлі. З тих пір її тривалий час використовували в будівництві дорогих і розкішних будинків, оскільки це були дахи надійні, міцні, довговічні і дуже вишуканого вигляду, але при цьому дуже дорогі.

Оскільки довговічність – давня проблема будь-якої покрівлі, з часом фальцеву технологію стали застосовувати на спорудах, побудованих ще в середньовіччі. Крім високої надійності, скріплені фальцом мідні і цинкові картини дозволяли відтворити практично будь-який древній стиль.

 

 

Кельнський собор

Для першого прикладу візьмемо величний собор, яким заслужено пишаються жителі Німеччини. Його потужні шпилі підносяться над Кельном вже багато століть, приковуючи до себе захоплені погляди. Абсолютний світовий рекордсмен за розміром церковного фасаду, собор просто дихає безмовною, майже відчутною силою. Він зберігає в собі міць Кельна тих часів, коли він був найбільш могутнім містом у всій Німеччині. І вся ця пишність, вкрита саме фальцевою покрівлею, абсолютно не втрачає загального величного стилю.

 


Купити фальцеву покрівлю в Києвї  та замовити монтаж: +38 066 428 68 14  


Замок Нойшванштайн

Замок «казкового короля» Нойшванштайн, зведений біля невеликого німецького міста Фюссен Людвігом II, поєднує в собі розкіш і повітряну вишуканість. Він виглядає так казково, що навіть надихнув будівельників паризького Діснейленду взяти його в якості прообразу для замку Сплячої красуні, а великого Чайковського – на написання легендарного «Лебединого озера». Хіба можна уявити собі, щофальцева покрівля, яка ідеально вписалася в стиль величавого Кельнського, буде успішно застосована і для такого повітряного казкового замку? Будь який знавець фальцевих покрівель скаже вам, що в цьому немає нічого дивного.

 

 

Собор Паризької Богоматері

Що ж, німці завжди були сильні в архітектурних дослідженнях, а як щодо інших народів? Є вдалі приклади використання фальцевої покрівлі і у легендарних будівлях, скажімо, у французів? Ще як! І далеко ходити не доведеться. Собор Паризької Богоматері відомий всім. Цей дивовижний пам’ятник ранньої готики втілює в собі витонченість і силу французького архітектурного генія. Спочатку покликаний уособлювати собою ідею монархії, він став символом цілої нації, відомим всьому світу, і навіть ті, хто ніколи в житті його не бачили, все одно чули про нього з однойменного твору настільки ж великого Віктора Гюго.

 

 

 

Вестмінстерський палац

Візьмемо трохи північніше, і направимо погляд на Лондон, столицю Великобританії. Звичайно, важко не звернути в першу чергу увагу на Вестмінстерський палац, з яким завжди асоціюється англійський парламент, хоча повна історія цієї будівлі куди глибша. Про те, що це давня і по-англійськи елегантна будівля має сьогодні фальцевую покрівлю, зазвичай не пишуть в туристичних путівниках. І будь у дахів почуття гордості, воно безсумнівно було б вражене подібною несправедливістю.

 

 

Собор Святого Петра

Суверенна держава Ватикан із задоволенням демонструє захопленим туристам Собор Святого Петра при першій же можливості. Історія його сягає корінням до витоків нашої ери, до зародження християнства, як організованої світової релігії. Базиліку Святого Петра заклали за наказом ще імператора Костянтина, і з тих пір в будинку, звичайно, було вироблено безліч різних змін. Вона ввібрала в себе всю історію Ватикану, поряд із нею відчуваєш себе нескінченно маленьким і незначним.

 

 

Науковий музей в Амстердамі

Що ж, доречність фальцевой покрівлі для будівництва величних соборів і палаців вже зрозуміла. Візьмемо до розгляду дещо іншу «вагову категорію» – громадська споруда. Найбільший музей Нідерландів – NEMO. Фасад музею виконаний з міді, з’єднаної фальцевим способом. Мідь не завжди мала зелений колір – патина стала виникати з 1997 року.

 

Ермітаж і Катерининський палац

Відомо застосування фальцевой покрівлі і на просторах Росії. Фальцевий дах захищає від негоди найцінніші твори мистецтва в Ермітажі Санкт-Петербурга, вона покриває собою Катерининський палац у Пушкіно.

І це, слід зазначити, тільки лише шикарні зразки європейського зодчества. В цілому ж, існує ще безліч вдалих прикладів застосування фальцевих покрівель, описати їх всі не вистачить навіть повноцінної книги.

 

 

Підіб’ємо підсумок

Беручи до уваги все сказане, абсолютно несправедливо стверджувати, ніби фальцева покрівля не надає багатого набору варіантів для створення красивго і стильною даху. Навпаки, досвідчений майстер може зробити з картин міді, цинку чи алюмінію і фальцевих швів що завгодно, втілити в реальність найфантастичнішу задум.

 

 

Олексій Макарський